W związku ze zmianą czasu na zimowy, wskazówki zegara na PKiN zatrzymają się na godzinę
Zegar na wieży PKiN został odsłonięty Sylwestra 2000 roku i był to wówczas najwyżej na świecie zamontowany zegar wieżowy i drugi co do wielkości zegar w Europie. Średnica każdej z 4 tarcz zegara wynosi 6,3 metra, waga tarczy wraz ze wskazówkami to 450 kg, długość wskazówki godzinowej wynosi 2,7 metra a długość wskazówki minutowej to 3,54 metra.
W najbliższą niedzielę podczas przestawiania czasu zegar automatycznie zatrzyma się o godzinie 2. "A równo godzinę później – synchronizacji pilnuje układ GPS – ruszy ponownie i będzie to godzina 2 czasu zimowego. Cały proces odbywa się bez ingerencji człowieka" - wyjaśnił ratusz.
Zmiana czasu ma wpływ na kursowanie nocnych autobusów, choć pasażerowie tego nie zauważą. Autobusy między godziną 2 a 3 przyjadą dwukrotnie na te same przystanki. Pierwszy raz o godzinie 2 czasu letniego, a godzinę później o godzinie 2 czasu letniego.
"Ponieważ ta noc jest de facto o godzinę dłuższa ZTM musi +dołożyć+ jeden kurs w przypadku autobusów odjeżdżających co godzinę, a dwa kursy w przypadku autobusów odjeżdżających co pół godziny" - wyjaśnił ratusz.
W nocy ulice miasta będą patrolować strażnicy miejscy. Ich dwunastogodzinny dyżur (od 19 do 7) potrwa realnie 13 godzin. "Strażnicy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie za jedną nadgodzinę. Podobnie z maszynistami w metrze. Nocna, ośmiogodzinna zmiana potrwa w tym przypadku, dziewięć godzin. Maszyniści będą pracować o godzinę dłużej i otrzymają wynagrodzenie za nadliczbową godzinę pracy" - poinformował ratusz.
Wyjaśnił też, że uliczne lampy włączają i wyłączają się o określonej godzinie, uzależnionej od godziny zachodu i wschodu słońca. Codziennie oba te momenty przesuwają się o 1-2 minuty. Ostatniego dnia przed zmianą czasu latarnie będą się świeciły między 17.25 a 7.16. A po zmianie – od 16.23 do 6.18. Nie można jednak włączyć wszystkich latarni w całej Warszawie naraz, bo nie wytrzymałyby tego bezpieczniki. Latarnie są włączane partiami przez kilkanaście minut.(PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ maak/