26 listopad 2022

70 cudzoziemców próbowało w piątek przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

zdjęcie: 70 cudzoziemców próbowało w piątek przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski / fot. PAP
fot. PAP
70 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią; część z tych osób przeprawiło się przez graniczne rzeki Świsłocz i Przewłoka – podała SG w raporcie z minionej doby.
REKLAMA

"Zatrzymani cudzoziemcy powiedzieli, że w nielegalnym przekroczeniu granicy pomagali białoruscy żołnierze" - podała SG w sobotę rano na Twitterze. Przez graniczne rzeki w okolicach Krynek (Świsłocz) i Białowieży (Przewłoka) przeprawiło się minionej doby w sumie siedmiu nielegalnych imigrantów, obywateli Syrii, Erytrei, Etiopii i Jemenu.

Z danych SG wynika, że od początku listopada zanotowano łącznie blisko 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W październiku takich prób było ponad 2,5 tys. W sumie od początku roku było to ponad 13,5 tys. prób.

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia, zbudowanego na 186 kilometrach granicy lądowej z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

Gotowe są już jej dwa pierwsze odcinki, o łącznej długości 37 km; w najbliższych dniach planowane są odbiory techniczne kolejnych odcinków takiej bariery, wyposażonej m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Według zapowiedzi MSWiA, do końca roku powinna być oddana do użytku cała bariera elektroniczna.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; kilka dni temu - również na wniosek SG - obowiązywanie tego zakazu zostało wydłużone do końca roku.

Obowiązuje on w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany