3 marzec 2021

Basen dla rekinów w Łodzi został już wypełniony wodą

fot. PAP
Na budowie łódzkiego orientarium wypełniono już wodą zbiorniki dla rekinów i innych egzotycznych zwierząt morskich. Na razie to tzw. woda tymczasowa. Za kilka tygodni pojawi się tam woda zasolona, a ze specjalnego tunelu już jesienią będzie można obserwować podwodny świat.
REKLAMA

Najprawdopodobniej we wrześniu łódzkie orientarium odwiedzą pierwsi goście. Teraz trwają jeszcze prace wykończeniowe.

Wodą wypełniono podwodny tunel, w którym powstanie basen dla rekinów. Wypełniono także mniejsze zbiorniki. "Niedługo pojawią się tam ryby i rozmaite stworzenia morskie" - zapewniają władze Łodzi.

"Prace w Orientarium powoli, powoli dobiegają końca. W kompleksie powstają przestronne wybiegi dla zwierząt. Dzięki temu podopieczni łódzkiego zoo będą mieli komfortowe warunki do życia. Zaaranżowano już m.in. wybiegi dla słoni, niedźwiedzi czy orangutanów" - poinformowała w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. "Może nie zdążymy jeszcze na te wakacje, może orientarium otworzymy dopiero jesienią – powiedziała.

"W łódzkim orientarium trwają prace wykończeniowe. Na miejscu pracuje ponad 300 osób" – przekazał dyrektor projektu, Włodzimierz Galus, przedstawiciel firmy Mosty Łódź.

"W strefie ekspozycyjnej pojawia się roślinność. Intensywne prace prowadzone są w strefie wodnej obiektu" - podał. "Zbiornik, w którym pojawią się rekiny, został wypełniony do poziomu docelowego wodą tymczasową do ługowania, czyli wytrawiania niebezpiecznych związków" - zaznaczył. "Ten proces potrwa od 6 do 8 tygodni. Po spuszczeniu wody i wyczyszczeniu zbiornika produkowana będzie woda docelowa, która zostanie zasolona i zarybiona" – podsumował Galus.

Za kilka miesięcy w podwodnym tunelu pojawią się m.in. rekiny gitarowe, żarłacze oraz płaszczki. Wokół tunelu znajdują się mniejsze akwaria, niektóre z pionowym ruchem wody - będą tam na przykład koniki morskie.

W łódzkim orientarium pojawią się m.in. słonie indyjskie, niedźwiedzie malajskie, orangutany, gawiale, bawoły anoa czy makaki.

Trwają intensywne prace wokół obiektu. Władze miasta liczą na to, że wiosną budowa inwestycji zakończy się, a w okresie wakacyjnym zacznie się transport zwierząt. Wszystko jest jednak - jak mówią urzędnicy - uzależnione od sytuacji związanej z pandemią. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ robs/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany