13 luty 2022

Biathlon - Hojnisz-Staręga 9. na dochodzenie, trzecie złoto Olsbu Roeiseland

zdjęcie: Biathlon - Hojnisz-Staręga 9. na dochodzenie, trzecie złoto Olsbu Roeiseland / fot. PAP
fot. PAP
Monika Hojnisz-Staręga zajęła dziewiąte miejsce w olimpijskim biegu biathlonistek na dochodzenie na 10 km. Złoty medal - już trzeci w igrzyskach w Pekinie - zdobyła Norweżka Marte Olsbu Roeiseland. Druga była Szwedka Elvira Oeberg, a trzecia rodaczka triumfatorki Tiril Eckhoff.
REKLAMA

Hojnisz-Staręga wcześniej była 20. na dystansie 15 km oraz 16. w sprincie na 7,5 km. Na podstawie wyników uzyskanych w tym ostatnim ustalono kolejność i różnice czasowe na starcie do niedzielnej rywalizacji.

Polka w pierwszym strzelaniu popełniła dwa błędy, ale później już się nie pomyliła i finiszowała na dziewiątej pozycji. Końcowe wyniki pokazały, że jedno pudło mniej, a mogłaby się włączyć do walki o brązowy medal.

Polka może być pewna udziału w wyścigu ze startu wspólnego na 12,5 km. To ulubiona konkurencja 30-letniej liderki kadry biało-czerwonych. W mistrzostwach świata w 2013 roku była w niej trzecia, a dwa lata temu - czwarta. Z kolei w igrzyskach w Soczi w 2014 roku ukończyła ją na piątym miejscu.

Olsbu Roeiseland, która spudłowała tylko raz na 20 strzałów, wygrała zdecydowanie. Drugą na mecie Oeberg, która z tej pozycji ruszyła na trasę i spudłowała trzykrotnie, wyprzedziła o ponad półtorej minuty.

31-letnia Norweżka w tegorocznych igrzyskach po raz czwarty stanęła na podium, w tym po raz trzeci na najwyższym stopniu. Triumfowała wraz z kolegami w sztafecie mieszanej, była pierwsza w sprincie i trzecia w biegu na 15 km. Zostały jej jeszcze starty w sztafecie i biegu ze startu wspólnego, gdzie również będzie faworytką.

Jeszcze po ostatnim strzelaniu trzecia była Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold, ale na finiszowym podbiegu całkowicie osłabła i wolnym krokiem ukończyła zmagania jako 14. Za linią mety pomocy udzielili jej lekarze. Na jej kryzysie skorzystała rodaczka Eckhoff, która wywalczyła siódmy olimpijski medal.

Świetnie w biegu spisała się w niedzielę Białorusinka Hanna Soła. Startowała z numerem 26. ze stratą 1.52 do Olsbu Roeiseland, a mimo trzech niecelnych strzałów ukończyła rywalizację czwarta tracąc 1.58,9 do zwyciężczyni.

Trzecia w sprincie Włoszka Dorothea Wierer po dwóch bezbłędnych pierwszych strzelaniach, w dwóch kolejnych odnotowała trzy pudła i spadła na szóstą lokatę.

Z powodu przeziębienia nie wystąpiła Kamila Żuk. Trenerzy uznali, że lepiej oszczędzać ją przed sztafetą. (PAP)

pp/ cegl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany