4 lipiec 2022

Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy na odcinku, gdzie już jest zapora, spadła do zera

fot. PAP
Wiceminister SWiA Błażej Poboży zapewnił, że już teraz liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy na odcinku, gdzie jest zapora, spadła do zera. Dodał, że gdy zostaną zainstalowane elektroniczne zabezpieczenia, pokonanie granicy w tym odcinku będzie niemożliwe.
REKLAMA

Wiceminister SWiA Błażej Poboży powiedział w PR24, że już w tej chwili zapora na granicy z Białorusią stanowi istotne wzmocnienie bezpieczeństwa kraju.

"Widzimy to chociażby po liczbie prób przekroczenia przez nielegalnych migrantów. W miejscu zapory liczba prób wynosi zero" - powiedział Poboży. W jego opinii pokonanie granicy na odcinku, gdzie postawiono zaporę jest prawie nie możliwe, a gdy zostanie ona wyposażona w systemy elektroniczne, tzw. perymetrię będzie to absolutnie niemożliwe.

"Warto dodać, że perymetria już jest instalowana, wraz z otwieraniem kolejnych odcinków jest ona montowana i te odcinki już są włączane do systemu, dzięki któremu funkcjonariusze w przypadku próby nielegalnego przekroczenia granicy mogą być w kilka minut na miejscu zdarzenia" - dodał.

Pytany o zarzuty opozycji, co do szczelności zapory, a w szczególności o wypowiedzi Janiny Ochojskiej w tej kwestii, powiedział, że są to słowa szokujące, nieprzystające parlamentarzyście.

"Odkąd przystąpiła do Platformy, Janina Ochojska mówi rzeczy, które kompromitują już nie tylko ją, ale i całą tę formację polityczną" - powiedział. Wytknął też, że to niewłaściwe, gdy polski polityk przekazuje zdjęcia serwisu powiązanego z białoruskim reżimem.

Pytany o sytuację w pasie przygranicznym, powiedział, że praktycznie tylko na samej linii granicy nie jest możliwe przebywanie osób trzecich, co ma związek właśnie z instalacją perymetrii. Nie ma natomiast przeszkód, jeśli chodzi o turystyczne wyprawy, np. na Podlasie.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany