kategoria:
23 lipiec 2022

W Krakowie otwarto odrestaurowany Klub Olimpijski, Złoty Order Olimpijski dla prezydenta Dudy

zdjęcie: W Krakowie otwarto odrestaurowany Klub Olimpijski, Złoty Order Olimpijski dla prezydenta Dudy / fot. PAP
fot. PAP
Otwarcie odrestaurowanego Klubu Olimpijskiego w Hotelu Francuskim w Krakowie to z jednej strony upamiętnienie początków i sukcesów polskiego ruchu olimpijskiego, a z drugiej zachęta dla kolejnych pokoleń, aby sięgać po najwyższe sportowe laury - podkreślano podczas sobotniej uroczystości.
REKLAMA

"Cieszę się, że możemy spotkać się w miejscu, w którym 103 lata temu powstał Polski Komitet Olimpijski, który przygotować miał reprezentację Polski do udziału w igrzyskach. Niestety wojna polsko-bolszewicka uniemożliwiła nasz udział (w nich)" - przypomniał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

To właśnie w krakowskim hotelu w 1919 r. odbyło się historyczne posiedzenie działaczy sportowych, podczas którego powołano krajową organizację olimpijską. Komitet Olimpijski powstał w celu zorganizowania przygotowań polskich sportowców do igrzysk 1920 r. Sytuacja polityczna, a zwłaszcza wojna polsko-sowiecka, sprawiły jednak, że olimpijski debiut biało-czerwonych nastąpił dopiero cztery lata później.

Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego w 1919 r. został książę Stefan Lubomirski. Protektorat nad organizacją objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, a funkcja prezesa honorowego powierzona została gen. Józefowi Hallerowi. Historię sportowych osiągnięć oglądać można w hotelowej sali olimpijskiej, w której podpisano akt założycielski Komitetu Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich - ta nazwa obowiązywała bowiem do 1925 r.

Prezydent Andrzej Duda wyraził satysfakcję z faktu, że to właśnie jego rodzinne miasto jest siedzibą Klubu i że to właśnie w nim zapoczątkowana została historia polskich olimpijczyków. Przypomniał, że choć dzisiaj organizacja igrzysk różni się znacząco od tej z przeszłości - stanowią one bowiem wielkie wydarzenie relacjonowane przez media - to pewne rzeczy pozostają niezmienne. A głównym celem i wielkim marzeniem każdego sportowca jest zdobycie upragnionego medalu.

"Cieszę się ogromnie i bardzo dziękuję, że po raz kolejny mam możliwość spotkania się z rodziną olimpijską. Zawsze jest to dla mnie bardzo wzruszający moment - spotkać się z ludźmi, dzięki którym ze łzami w oczach tyle razy słuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego" - podkreślił prezydent.

Wyraził również nadzieję, że podtrzymywanie pamięci o początkach i sukcesach polskich olimpijczyków będzie zachętą dla kolejnych pokoleń do uprawiania sportu i zdobywania najwyższych laurów. Wskazał, że krakowska siedziba klubu stanie się miejscem, gdzie będzie można poczuć olimpijskiego ducha.

W uroczystości otwarcia Klubu wziął udział przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, który wręczył prezydentowi Dudzie Złoty Order Olimpijski.

"Dziękuję za to niezwykłe wyróżnienie. Idea Olimpijska jest bliska memu sercu. Czysty sport, gdzie wszystko zależy od człowieka i siły jego ducha to dziś kwintesencja sportu olimpijskiego na światowym poziomie" - podsumował Duda.

Order Olimpijski to najwyższe odznaczenie przyznawane przez MKOl.(PAP)

nak/ pp/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany