9 październik 2021

Wilanów dostanie najmniej pieniędzy na inwestycje w 2022 r., Białołęka - najwięcej

fot. PAP
Najwięcej pieniędzy na inwestycje przypadnie stołecznej Białołęce - 67 mln zł, a najmniej dzielnicy Wilanów, zaledwie 3 mln zł - wynika ze wstępnego projektu budżetu miasta na rok 2022.
REKLAMA

W opublikowanym wstępnym projekcie budżetu Warszawy na rok 2022 przedstawiono wysokość środków budżetowych, które przypadną poszczególnym dzielnicom. Najmniej na wydatki inwestycyjne otrzyma Wilanów - 3 miliony złotych, a najwięcej - 67 mln zł - Białołęka.

Najwięcej pieniędzy, poza Białołęką, dostaną: Bemowo - 46 mln, Targówek - 42 mln, Wola - 40 mln, Wawer - 34 mln, Mokotów - 33 mln. W środku stawki są dzielnice: Ochota - 21 mln, Bielany - 20 mln, Ursus - 19 mln, Śródmieście - 19 mln, Ursynów - 17 mln, Włochy - 16 mln, Żoliborz i Praga Północ mają dostać po 15 mln, Praga Południe - 14 mln, a Wesoła - 13 mln. Najmniej - oprócz Wilanowa - przydzielono dzielnicy Rembertów - 7 mln złotych (wszystkie kwoty są zaokrąglone).

"Wilanów dostanie najmniej, a potrzeb jest nie na dziesiątki, ale nawet setki milionów złotych. To potrzeby, które są znane nie od roku, ale od wielu lat. Na sama ulicę Bruzdową potrzeba około 50 milionów złotych. Na tę inwestycję mieszkańcy czekają już 20 lat" - powiedział w rozmowie z PAP wilanowski radny Tomasz Kuszłejko.

Zaznaczył też, że brakuje środków na budowę dróg przy nowych szkołach, czy na inwestycje sportowe. "Wilanów charakteryzuje się największą dzietnością. Rozwój demograficzny odbywa się jednak kosztem jakości życia" - przekazał radny. "A to wymaga kolejnych inwestycji związanych zarówno z najmłodszymi, jak i z najstarszymi mieszkańcami dzielnicy" - dodał.

Duże rozbieżności między dzielnicami tłumaczy stołeczny ratusz. "Jeśli chodzi o wydatki majątkowe planowane dla Wilanowa, to Wilanów w kadencji 2018-23 dostaje najwięcej pieniędzy obok Pragi Północ. Dzielnica nie ma pieniędzy na kolejne lata, bo wszystko wrzucili na 2021 rok" - przekazała PAP rzecznik ratusza Monika Beuth-Lutyk.

W budżecie na bieżący rok Wilanów dostał 27 mln zł. Najwięcej w 2021 roku środków finansowych trafiło na Pragę Południe - 84 mln i Bemowo - 68 mln. Najmniej dostała Wesoła - tylko 6 mln.

Jak napisano w założeniach na przyszły rok, projekt budżetu będzie tworzony w oparciu o Wieloletnią Prognozę Finansową edycji 2022 r. określającą możliwości budżetowe Warszawy zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak też w dłuższym okresie. "Podkreślenia wymaga, iż w maju br. został zaprezentowany dokument pod nazwą +Polski ład+, w ramach którego przedstawiona została koncepcja nowej strategii społeczno-gospodarczej dla Polski na okres po pandemii. Przedstawione zostały m.in. założenia projektowanej reformy systemu podatkowego obejmującego podatek PIT, z którego udziały stanowią główne źródło dochodów budżetowych Warszawy" - przekazał ratusz.

W założeniach budżetowych stolicy napisano, że "jeśli zostaną wprowadzone zmiany, to ubytek dochodów z udziału w PIT dla Warszawy może sięgnąć blisko 1,2 mld zł rocznie". "Jeśli nie zostanie przewidziana rekompensata, to konieczna będzie radykalna zmiana założeń budżetowych na 2022 rok z uwagi na brak możliwości uzyskania przez m.st. Warszawa dochodów wystarczających do sfinansowania planowanych wydatków budżetowych. W takiej sytuacji niezbędne może być ograniczenie wydatków budżetowych w stosunki do planowanych w celu zapewnienia równowagi budżetowej. Dodatkowo zapowiadane zmiany w przepisach prawnych dotyczących systemu gospodarki odpadami niosą za sobą ryzyko pogłębienia luki budżetowej z uwagi na proponowane do wprowadzenia górne limity opłat za gospodarowanie odpadami" - wyjaśniono.

Projekt ustawy zmieniającej zasady ustalania dochodów samorządów w związku ze zmianami wprowadzanymi przez rządowy program "Polski Ład" ma na celu m.in. "ustabilizowanie dochodów samorządów". Założono m.in. ujednolicenie sposobu ustalania i przekazywania dochodów Jednostek Samorządu Terytorialnego z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Ustalana globalna kwota dochodów samorządu terytorialnego z PIT i CIT bazowałaby na planowanych na dany rok budżetowy wpływach z tych podatków ustalonych przed rozpoczęciem roku budżetowego.

Według ustawy, dochody samorządów z PIT i CIT nie mogą być niższe niż uzyskane w latach poprzednich; dodatkowo środki mają być przekazywane w równych ratach miesięcznych. Zapisano też utworzenie nowej części subwencji ogólnej – czyli subwencję rozwojową – która ma zwiększyć możliwości inwestycyjne samorządów.

W procedowanych regulacjach znalazł się m.in. zapis o przekazaniu samorządom w tym roku dodatkowych 8 mld zł, które mają zostać wykorzystane w roku 2022.

Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany