21 czerwiec 2020

Wrażliwość mamy zapisaną w genach

fot. PAP
Za poziom naszej wrażliwości w połowie odpowiadają geny, a w połowie otoczenie – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Queen Mary University of London i Kings College London. Ich wnioski ukazały się w piśmie „Molecular Psychiatry”.
Koronawirus
51167
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Brytyjczycy porównywali pary 17-letnich bliźniąt jednojajowych (blisko tysiąc osób) i dwujajowych (1800 osób). Połowa par bliźniąt była tej samej płci. Bliźnięta zazwyczaj wychowują się w tym samym środowisku, jednak jedynie bliźnięta jednojajowe posiadają te same geny.

Uczestnicy wypełniali opracowane przez naukowców kwestionariusze, pozwalające określić poziom wrażliwości na bodźce pochodzące z otoczenia, a także poziom wrażliwości na pozytywne i negatywne doświadczenia. Większa wrażliwość na bodźce negatywne wiąże się z większą podatnością na stres i zaburzenia lękowe.

Analiza wykazała, że stopień wrażliwości bliźniąt był w 47 proc. uwarunkowany genetycznie. Za pozostałe 53 proc. odpowiadały czynniki środowiskowe.

Naukowcy analizowali także poziom wrażliwości w kontekście tzw. wielkiej piątki (pięcioczynnikowego modelu osobowości). Składają się na nią: neurotyzm, ekstrawersja, otwartość, ugodowość i sumienność. Wspólne podłoże genetyczne zaobserwowano jedynie w przypadku neurotyzmu i ekstrawersji.

„Z dotychczasowych badań wiemy, że wysoki poziom wrażliwości występuje u około jednej trzeciej populacji. Ma to zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Wiedząc, że nasza wrażliwość jest w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie, powinniśmy ją zaakceptować i traktować jako mocną stronę, a nie wadę” – podsumowuje prof. Michael Pluess, autor badań.

Źródło: DOI: 10.1038/s41380-020-0783-8 (PAP)

koc/ ekr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
51167
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-10-07 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany