23 lipiec 2020

Jarosińska - Jedynak: 160 mld euro pomoże w odbudowie i umocnieniu gospodarki

fot. PAP
160 mld euro ze środków Unii Europejskiej, pomoże nam w odbudowie i umocnieniu gospodarki po pandemii koronawirusa i realizacji celów rozwojowych w latach 2021-2027 - powiedziała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska - Jedynak.
Koronawirus
84396
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Podczas czwartkowej wideokonferencji minister wskazała, że w puli 160 mld euro, jaką udało się Polsce wynegocjować podczas ostatniego szczytu UE w Brukseli, 125 miliardów euro stanowią dotacje, natomiast ok. 35 miliardów euro to pożyczki. Zaznaczyła, że w następnej perspektywie budżetowej Polska pozostanie największym beneficjentem polityki spójności i otrzyma na jej realizację 66,8 miliardów euro.

Obecnie - jak poinformowała Jarosińska - Jedynak - na forum europejskim trwają negocjacje rozporządzeń unijnych, które określą w co i jak będą inwestowane pieniądze z budżetu polityki spójności. Jednocześnie - jak dodała - resort pracuje nad Umową Partnerstwa (najważniejszy dokument, w którym zapisane będą cele i zasady inwestowania funduszy z polityki spójności) i programami operacyjnymi.

„Do końca roku chcemy przesłać do Komisji Europejskiej projekt Umowy Partnerstwa, a programy operacyjne będziemy mogli skierować pod obrady Rady Ministrów po zatwierdzeniu treści umowy. Chcemy, żeby wdrażanie funduszy unijnych z polityki spójności na lata 2021-2027 rozpoczęło się jeszcze w 2021 roku” – wyjaśniła. Zaznaczyła też, że podczas rozmów przywódców w Brukseli udało się wynegocjować korzystne rozwiązania dla polityki spójności, na przykład wyższe poziomy dofinansowania (85 proc. dla regionów słabiej rozwiniętych i 70 proc. tzw. regionów dla przejściowych) i większą elastyczność w przesuwaniu pieniędzy pomiędzy funduszami.

Z wyliczeń MFiPR wynika, że Polska będzie też największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i otrzyma z tego tytułu 3,5 miliarda euro. Resort chce przeznaczyć te pieniądze - jak wskazała minister - przede wszystkim dla województw śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, łódzkiego i małopolskiego. Przypomniała, że województwa śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie dostały 2 miliony złotych z UE na przygotowanie terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji, które trzeba mieć, żeby sięgnąć po większe pieniądze. Zaznaczyła, że województwa lubelskie, łódzkie i małopolskie również dostaną wsparcie MFiPR na przygotowanie takich planów.

Ponadto do Polski trafi około 57 miliardów euro grantów i pożyczek w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, czyli tzw. europejskiego planu odbudowy. „Nasze prace koncentrują się w tej chwili na tym jak zainwestować wynegocjowane pieniądze" - powiedziała Jarosińska - Jedynak. Zaznaczyła jednak, że nie będzie z tym problemów, ponieważ do tej pory poszczególne resorty zgłosiły już ok. 116 projektów, które mogą znaleźć się w Krajowym Planie Odbudowy, będącym podstawą do uruchomienia środków w Europejskiego Planu Odbudowy. Zaznaczyła też, że do połowy sierpnia swoje propozycje mają przedstawić również marszałkowie województw, a oceniać je będą specjalne zespoły powołane przy MFiPR.

"Po wakacjach chcemy przesłać Komisji Europejskiej pierwszy projekt Krajowego Planu Odbudowy i rozpocząć nieformalne rozmowy" - wskazała. Dodała, że z regulacji unijnych wynika, że formalnie taki plan może zostać przedstawiony KE od 15 października 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku.

Wskazała też, że pieniądze z tego instrumentu mają być przeznaczone na wszytstko to jest związane z transformacją cyfrową i czystą energią, ale także z innowacyjnym biznesem, edukacją. "Zabiegamy też o to, żeby w ramach funduszu odbudowy Polska mogła finansować klucze inwestycje z infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej" - dodała. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
84396
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-11-28 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-12 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany