7 maj 2022

Na początku roku formę opodatkowania zmieniło ponad 328 tys. przedsiębiorców

zdjęcie: Na początku roku formę opodatkowania zmieniło ponad 328 tys. przedsiębiorców / fot. PAP
fot. PAP
Na początku 2022 r. formę opodatkowania zmieniło ponad 328 tys. przedsiębiorców – wynika z szacunkowych danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Finansów.
REKLAMA

Na początku roku w życie weszły zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Wśród najważniejszych zmian była likwidacja odliczenia od podatku składki zdrowotnej oraz zmiany stawek w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak wynika z szacunkowych danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Finansów, od 1 stycznia na ryczałt zdecydowało się przejść ponad 157,8 tys. przedsiębiorców. Nie ma danych za rok 2021, ale w 2020 r. ryczałtem rozliczało się nieco ponad 646 tys. przedsiębiorców. W tamtym roku liczba ryczałtowców w stosunku do 2019 roku zwiększyła się o nieco ponad 11 tys.

Rozliczenie na zasadach ogólnych – czyli według skali podatkowej – na początku 2022 r. wybrało ponad 132 tys. przedsiębiorców. W 2020 r. zeznanie na formularzu PIT-36 (przeznaczonym dla osób prowadzących działalność gospodarczą rozliczających się na zasadach ogólnych) złożyło ponad 2,6 mln podatników.

Z szacunków MF wynika, że na początku bieżącego roku na przejście na podatek liniowy zdecydowało się nieco ponad 38 tys. przedsiębiorców. W 2020 r. zeznanie dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wystawiło nieco ponad 764,6 tys. podatników.

Obecnie w Sejmie jest projekt ustawy, która zmienia niektóre regulacje podatkowe wprowadzone na początku roku. Przede wszystkim pojawi się możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej; poza tym wprowadzona zostanie obniżka niższej stawki podatkowej z 17 do 12 proc. Nowe rozwiązania zezwalają także przedsiębiorcom na ponowny wybór metody rozliczenia z fiskusem albo po ich wejściu w życie (co – według planów MF ma nastąpić od 1 lipca) albo już po zakończeniu roku podatkowego. Taką możliwość uzyskają przedsiębiorcy, którzy wybrali na początku roku podatek liniowy albo podatek zryczałtowany.

MF podało także dane dotyczące firm, które zdecydowały się na Estoński CIT. Według resortów, tę formę opodatkowania dochodów osób prawnych wybrało 5079 podmiotów. W 2021 r. wybrało ją ok. 400 podmiotów. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany