30 listopad 2022

Wszyscy mieszkańcy hotelu Ikar przenieśli się do nowych lokalizacji

zdjęcie: Wszyscy mieszkańcy hotelu Ikar przenieśli się do nowych lokalizacji / fot. PAP
fot. PAP
Wszyscy mieszkańcy hotelu Ikar w Poznaniu przenieśli się już do nowych lokalizacji – poinformował PAP w środę po południu wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Od grudnia w obiekcie rozpoczyna się remont, z którym właściciel, Grupa PHH, czekał kilka lat.
REKLAMA

Po inwazji Rosji na Ukrainę w hotelu Ikar kwaterowano przybyłych do Poznania uchodźców. W obiekcie przebywało około 250 osób, m.in. matki z dziećmi i osoby niepełnosprawne. Kilka tygodni temu lokatorzy dowiedzieli się, że do końca listopada muszą opuścić obiekt ze względu na planowany remont hotelu.

O konieczności przeprowadzenia prac remontowych w Ikarze PHH poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu w połowie października.

Przez ostatnie tygodnie służby wojewody wielkopolskiego prezentowały mieszkańcom Ikara propozycje nowych lokalizacji, do których ukraińscy uchodźcy mogliby się przenieść. Rozmowy trwały niemal do ostatnich dni listopada. Ostatecznie w środę hotel opuścili ostatni mieszkańcy, większość udała się do lokalizacji wskazanych przez służby wojewody - w Poznaniu i na terenie całej Wielkopolski.

Wojewoda wielkopolski podkreślił, że od samego początku celem było zapewnienie bezpieczeństwa i schronienia obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami zbrojnymi na terytorium ich kraju.

"Tego bezpieczeństwa nie bylibyśmy w stanie zagwarantować w sytuacji, w której uchodźcy nadal chcieliby mieszkać na terenie obiektu, który od lat wymaga gruntownego remontu i w którym dalsze przebywanie stanowiłoby realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego cieszę się, że rozmowy z obywatelami Ukrainy zakończyły się w oczekiwanym przez Polski Holding Hotelowy terminie" – powiedział PAP wojewoda wielkopolski.

Jak podkreślił, dzięki zaangażowaniu pracowników Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu ponad 250 osób zgodnie z planem opuściło hotel i przeniosło się do nowych lokalizacji.

"Od początku informowaliśmy wszystkich mieszkańców hotelu, że mogą oni liczyć na naszą pomoc. Jako naród zobligowaliśmy się do wsparcia ich w tym trudnym w ich życiu momencie, jak i w historii całego narodu ukraińskiego i tej obietnicy zamierzamy dotrzymywać" – zaznaczył Michał Zieliński.

Rzecznik wojewody Łukasz Daszkiewicz powiedział PAP, że w środę z obiektu wyprowadziło się blisko 160 osób. Podkreślił, że cała operacja związana z transportem do nowych lokalizacji przebiegła w spokojnej atmosferze.

Według wyliczeń służb wojewody około 15 proc. dotychczasowych mieszkańców Ikara samodzielnie wybrało nowe miejsca pobytu.

Hotel został już ogrodzony i przygotowany do tego, by od czwartku zaczęły się w nim pierwsze prace związane z planowanym remontem.

W hotelu Ikar w trakcie pandemii, w okresie od kwietnia 2020 r. do lipca 2021 r., funkcjonowało izolatorium. We wrześniu 2021 r. w obiekcie przyjęto ponad 100 uchodźców z Afganistanu, którzy przebywali tam do grudnia 2021 r. Od lutego mieszkali w nim uchodźcy z Ukrainy.

Rzeczniczka Polskiego Holdingu Hotelowego Magdalena Szefernaker informowała PAP w ostatnich tygodniach, że remont należącego do Grupy PHH hotelu w Poznaniu planowany był już od 2019 r. Nie było możliwe dalsze przesuwanie terminu modernizacji - nie tylko ze względu na podpisane umowy i zaciągnięte zobowiązania, ale również dlatego, że budynek wymaga dostosowania do obecnie obowiązujących przepisów budowlanych. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-12-15 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany