22 styczeń 2021

Analiza: pomimo pandemii najwięcej mieszkań od 41 lat

zdjęcie: Analiza: pomimo pandemii najwięcej mieszkań od 41 lat / fot. PAP
fot. PAP
Pomimo pandemii w Polsce zbudowano w 2020 r. najwięcej mieszkań od 41 lat. Po wojnie tylko w 1978 r. polskim budowlańcom udało się oddać więcej kluczy do nowych nieruchomości - wynika z analizy HRE Investments. Dodano, że w minionym roku gorzej było z liczbą rozpoczynanych inwestycji.
REKLAMA

Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek zwrócił uwagę, że pomimo zawirowań związanych z epidemią budownictwo mieszkaniowe wyznaczyło w 2020 r. dwa rekordy. "Od stycznia do grudnia w Polsce powstały łącznie prawie 222 tys. mieszkań. Jest to wynik o 7 proc, lepszy niż w i tak już dobrym 2019 r." - zauważył. Zeszłoroczny wynik jest też najwyższy od 41 lat, czyli od końcówki tzw. epoki Gierka.

"W 1979 r. powstało w Polsce 278 tysięcy mieszkań. Po wojnie tylko raz polskim budowlańcom udało się oddać więcej kluczy do nowych nieruchomości" - podkreślił. Rekord padł w 1978 roku. Wtedy w Polsce powstały prawie 284 tys. mieszkań - przypomniał. Turek zaznaczył, że co prawda w latach 70-tych i na początku 80-tych oddawano dużo mieszkań, ale ich średnia powierzchnia oscylowała wokół 60 m kw. "Teraz przeciętny metraż nowego +M+ jest prawie o połowę wyższy" - wskazał.

W analizie podkreślono, że w 2020 r. łączna liczba mieszkań i domów w Polsce po raz pierwszy przekroczyła 15 milionów. "Choć jest co świętować, to wciąż jest to tylko krok na drodze do europejskiego standardu mieszkaniowego" - zastrzegł Turek. W Polsce wciąż prawie połowa osób w wieku 25-34 mieszka z rodzicami - wyjaśnił analityk. Dane Eurostatu pokazują też, że mamy do dyspozycji znacznie mniej pokoi; „na głowę” przypada też znacznie mniej metrów niż na Zachodzie - dodał. Średnie unijne są w tych przypadkach "nawet o połowę wyższe niż w Polsce".

Eksperci zwrócili też uwagę na wskaźniki przeludnienia mieszkań. W Polsce więcej niż jedno mieszkanie na trzy (37,6 proc.) jest przeludnione. Dla porównania średnia dla 28 krajów europejskich to 15,6 proc. "Oznacza to, że na starym kontynencie przeludnione jest przeciętnie tylko jedno mieszkanie na ponad sześć istniejących" - wskazał Turek.

Nie udało się natomiast w pełni "zasypać wyrwy, którą w liczbie rozpoczynanych inwestycji zrobił wiosenny lockdown", pomimo stopniowego nadrabiania zaległości. W kwietniu i maju deweloperzy przenieśli akcent z rozpoczynania nowych inwestycji na kończenie prowadzonych projektów - przypomnieli autorzy analizy. W efekcie przez te dwa miesiące zaczynano budowę o połowę mniejszej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie 2019 r.

"Kolejne miesiące przyniosły już wyraźną poprawę statystyk, a we wrześniu padł nawet historyczny rekord liczby rozpoczynanych inwestycji przez deweloperów" - wskazał Turek. Przyznał, że podsumowanie 2020 r. sugeruje, że deweloperzy rozpoczęli budowę o ok. 12 tys. mniejszej liczby mieszkań niż rok wcześniej. "W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego - na który składają się nie tylko deweloperzy ale też osoby fizyczne budujące domy, TBS-y, spółdzielnie czy gminy - spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto można oszacować na 14-15 tys." - ocenił.

Zwrócił uwagę, że w statystykach widać też już pierwsze efekty wywołanej przez epidemię mody na budowę domów. "Osoby, które rozpoczęły poszukiwania działek w maju potrzebowały trochę czasu na znalezienie odpowiedniej parceli i uzyskanie niezbędnych pozwoleń" - wyjaśnił. W rezultacie osoby fizyczne rozpoczęły w grudniu budowę o ponad 30 proc. większej liczby domów niż pod koniec 2019 r. W tym samym czasie o ponad 40 proc. wzrosła liczba pozwoleń na budowę wydanych osobom fizycznym.

Miniony rok zakończył się też pozytywnym bilansem dotyczącym liczby wydanych pozwoleń na budowę. "Pomimo epidemicznych utrudnień w wydawaniu tych decyzji administracyjnych i tak udało się poprawić statystyki z 2019 r." - wskazał Turek. Na całym rynku liczba pozwoleń wzrosła o 2,8 proc. "Trochę lepsze dokonania miały osoby fizyczne (wzrost liczby pozwoleń o 5 proc.) niż deweloperzy (wzrost o 2,5 proc.)" - podsumował. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany