kategoria: Budownictwo

Otwarcie nowego mostu na Sole w Porąbce - w poniedziałek

zdjęcie: Otwarcie nowego mostu na Sole w Porąbce - w poniedziałek / v9927704
v9927704
Nowy most na rzece Sole w Porąbce koło Bielska-Białej zostanie otwarty w poniedziałkowe przedpołudnie – zapowiedziała w czwartek rzecznik starosty bielskiego Magdalena Fritz. Tuż po uroczystości przeprawa zostanie udostępniona kierowcom i pieszym.

Fritz podkreśliła, że most będzie oddany do użytku przed terminem. Pierwotnie planowano to na jesień.

Nowy most powstał w miejscu, gdzie istniała prowizoryczna przeprawa, zbudowana po powodzi kilkadziesiąt lat temu. Miała być tymczasowa, ale służyła do wiosny 2023 roku. Ruch aut odbywał się wahadłowo i obowiązywało ograniczenie wagowe.

Nowa przeprawa to stalowy, jednoprzęsłowy most o długości blisko 130 m. Został zaprojektowany na najwyższą klasę obciążenia taborem samochodowym. Jezdnia ma szerokość ośmiu metrów. Po obu stronach są dwumetrowe chodniki. Inwestycja objęła także przebudowę odcinków dróg prowadzących do mostu: wojewódzkiej 948 oraz powiatowych 4480S i 1456S.

Most ma duże znaczenie dla mieszkańców na styku województw śląskiego i małopolskiego. Ułatwi kierowcom dotarcie z Porąbki do miast – Bielska-Białej, Kęt i Żywca, a także sąsiednich gmin – Kóz, Czernichowa i Wilkowic.

Inwestycja kosztowała ponad 43,3 mln zł. Starostwo pozyskało dofinansowanie z dwóch rządowych funduszy: Mosty dla regionów – 23,2 mln zł, a także z Polskiego Ładu – około 15 mln zł. Reszta to pieniądze powiatu.

Porąbka leży na wschód od Bielska-Białej. Mieszka w niej około 4 tys. osób, a w całej gminie około 15,5 tys. (PAP)

szf/ malk/