23 czerwiec 2022

zdjęcie: Pracujemy nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych, bez ograniczenia powierzchni / fot. PAP
MRiT pracuje nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych, bez ograniczenia powierzchni – powiedział w czwartek minister rozwoju Waldemar Buda. Resort poinformował także, że w internecie są już dostępne darmowe projekty domów do 70 m kw.

Od początku tego roku osoby posiadające działki budowlane mogą z wykorzystaniem uproszczonej procedury wybudować dom o powierzchni do 70 m kw. Aby ułatwić proces budowlany, Ministerstwo Rozwoju i Technologii zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego na projekty tego typu domów. Od czwartku można korzystać z darmowych projektów - podał resort rozwoju w komunikacie.

„Dziś przekazujemy w ręce obywateli 22 projekty jednorodzinnych domów do 70 m kw. Są to projekty stworzone przez fachowców, funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne. I co najważniejsze – dostępne dla obywateli całkowicie za darmo” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, cytowany w komunikacie resortu.

Resort rozwoju podał, że projekty są dostępne na stronach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zmiany w prawie budowlanym mające na celu likwidację pozwoleń na budowę w przypadku domów jednorodzinnych, niezależnie od ich powierzchni.

„Dziś, konsekwentnie realizując politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej.(…) Dom bez formalności ma ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej” – powiedział minister Buda, cytowany w informacji.

Dodał, że w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.

„Potrzeba +zakotwiczenia+ i posiadania własnego miejsca zamieszkania to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego wprost wskazujmy, że projekt ma zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. Nie deweloperów, dla nich przygotujemy inne rozwiązania” – powiedział Buda. (PAP)

autor: Marek Siudaj