10 marzec 2022

Prawo budowlane dopuszcza tymczasowy pobyt uchodźców z Ukrainy w lokalach użytkowych

zdjęcie: Prawo budowlane dopuszcza tymczasowy pobyt uchodźców z Ukrainy w lokalach użytkowych / fot. PAP
fot. PAP
Prawo budowlane dopuszcza tymczasowy pobyt uchodźców z Ukrainy w lokalach użytkowych, m.in. biurach, halach sportowo-widowiskowych. Samorządy nie muszą zgłaszać zmiany sposobu użytkowania budynków niemieszkalnych do administracji architektoniczno-budowalnej - przekazało w czwartek MRiT.
REKLAMA

Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) skierował do wojewodów i wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego pisma, w których wyjaśnia kwestię tymczasowego kwaterowania uchodźców z Ukrainy w obiektach niemieszkalnych.

"W wyniku agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę, tysiące osób uciekających przed wojną przybywa codziennie do Polski" - zwrócił uwagę cytowany w informacji wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. "Uchodźcy będą mogli bezpiecznie i w godnych warunkach przeżyć czas rozłąki ze swoją ojczyzną" - wskazał.

Resort podał, że w przesłanych do wojewodów i wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego pismach GUNB podkreśla, że "prawo budowlane dopuszcza możliwość tymczasowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy w budynkach niemieszkalnych, takich jak: biura, hale sportowo-widowiskowe czy magazyny".

"Dzięki temu, zgodnie z interpretacją prawa budowlanego, zwiększy się liczbę lokali, w których mogliby schronić się uchodźcy" - stwierdzono.

Podkreślono, że udostępnione tymczasowo obiekty niemieszkalne muszą być wyposażone w ogrzewanie, mieć dostęp do energii elektrycznej i węzła sanitarnego, a także "zapewniać godne warunki życia", czyli spełniać "wszelkie zasady bezpieczeństwa i higieny".

W przesłanych do organów pismach, poproszono o rezygnację z "pobierania opłat za korzystanie z obiektów niemieszkalnych przez osoby pochodzące z Ukrainy" i nieodpłatne użyczanie tych obiektów na potrzeby kwaterowania - dodał resort.

Według Straży Granicznej, od 24 lutego do czwartku 10 marca granicę polsko-ukraińską przekroczyło 1,43 miliona osób.

Czwartek jest 15. dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W związku z rosyjską napaścią na ten kraj wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję i Białoruś sankcje gospodarcze i polityczne. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany