3 wrzesień 2020

W Rzeszowie powstanie 850 mieszkań na wynajem

fot. PAP
W ramach rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa w Rzeszowie za dwa lata powstać ma 850 mieszkań na wynajem. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w czwartek w stolicy Podkarpacia.
Koronawirus
79988
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Porozumienie o współpracy podpisali prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) Bartłomiej Druziński oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Obecna przy podpisaniu dokumentu była wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Na konferencji prasowej wicepremier mówiła, że w wyniku porozumienia KZN przekaże 20-hektarową działkę na osiedlu Słoneczny Stok.

„Będzie to przedsięwzięcie niezwykle innowacyjne i startupowe. Dlatego, że ta inwestycja powstanie w nowym porządku prawnym, w ramach pakietu mieszkaniowego, który w lipcu br. przyjęła Rada Ministrów, a który do końca września br., mamy nadzieję, przyjmie polski parlament” – wyjaśniła.

Zdaniem Emilewicz rząd, w ramach nowego pakietu „tworzy rzeczywiście nowe warunki inwestycyjne pod budownictwo społeczne”.

Mieszkania, które powstaną w Rzeszowie będą, jak mówiła wicepremier, przeznaczone dla tych osób w Polsce, które „nie mają mieszkania, nie stać ich na nie i nie mają zdolności kredytowej, ale jednocześnie nie kwalifikują się do mieszkań komunalnych czy społecznych”. W ocenie minister rozwoju to ok. 40 proc. osób w Polsce.

„Są to osoby, które rozpoczynają najczęściej swoje życie zawodowe i które dopiero budują swoją przyszłość, a dla których mieszkanie jest niezbędnym warunkiem wolności. I tę wolność, mamy nadzieję, na tym Słonecznym Stoku w mieście Rzeszów przyniesiemy w ciągu najbliższych dwóch lat” – powiedziała.

Mieszkania powstaną na 20-hektarowej działce, która w mniej niż połowie zostanie zabudowana. Pozostała jej część przeznaczona będzie m.in. na tereny zielone.

Emilewicz podkreśliła, że rządowi nie uda się skutecznie rozwiązać problemów mieszkaniowych w kraju bez współpracy rządu z samorządem.

„Inwestycja W Rzeszowie będzie realizowana poprzez powołaną na początku przyszłego roku spółkę celową. Będzie to spółka miejska z udziałem KZN. KZN wniesie do tej spółki grunt, a także możliwość współfinansowania poprzez fundusz, którym będzie dysponował. Cały budżet tego funduszu wynosi 1,5 mld zł. Spółka będzie mogła uzyskać dofinansowanie tej inwestycji do wysokości 35 proc. jej wartości” – dodała.

Wicepremier, mówiąc o szczegółach zaznaczyła, że osoby, które będą mogły skorzystać z mieszkań będą musiały wpłacić opłatę założycielską w wysokości 10 proc. wartości mieszkania. Natomiast po 25 latach będą mogli dojść do własności albo skorzystać z wakacji czynszowych, czyli „radykalnego obniżenia tego świadczenia”.

„Mamy nadzieję, że w Rzeszowie będzie to wzorcowa inicjatywa. Wierzymy, że ten program będzie stąd dobrym przykładem do realizacji podobnych inwestycji w całej Polsce. KZN w planach ma podpisanie kilkadziesiąt podobnych umów z samorządami w całej Polsce. Ten nowy model finansowania jest na tyle atrakcyjny, że dziś samorządy są chętne, aby tego typu inwestycje wspólnie z rządem realizować” – powiedziała Emilewicz.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zaznaczył, że jest to bardzo cenna inicjatywa.

„Cieszymy się bardzo, że to właśnie z Rzeszowem została podpisana umowa o współpracy. Jestem przekonany, że realizacja planów budowy mieszkań ucieszy bardzo tych wszystkich, dla których będzie to szansa na swoje upragnione lokum” – dodał.

Ferenc zapowiedział, że będzie starał się o budowę kolejnych mieszkań. „Dziękuję polskiemu rządowi za patrzenie na wschód, za patrzenie na Podkarpacie i za patrzenie na Rzeszów” – powiedział prezydent Rzeszowa. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
79988
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-11-21 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-28 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany