Odkryto zbiorową mogiłę w Treblince

zdjęcie: Odkryto zbiorową mogiłę w Treblince / By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej wraz z międzynarodowym zespołem biegłych odkryli nieznaną, zbiorową mogiłę przy nazistowskim obozie pracy przymusowej Treblinka I, w której znajdują się szczątki ludzkie.
- „Przeprowadzone dotąd czynności doprowadziły do ujawnienia na terenie obecnego parkingu położonego w kompleksie leśnym, przylegającym do miejsca, gdzie funkcjonował obóz Treblinka I, mogiły o wymiarach 4,5 na 3,4 metra, w której znajdują się szczątki ludzkie – poinformował dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego prok. Andrzej Pozorski, cytowany przez RMF FM.

Treblinka I to karny obóz pracy zorganizowany w 1941 r. dla ludności polskiej i żydowskiej, do którego zsyłano kobiety i mężczyzn obwinonych o przestępstwa o charakterze gospodarczym i kryminalnym oraz ofiary obław i łapanek. Przetransportowani do niego więźniowie pracowali głównie w pobliskiej żwirowni. Umieszczono w nim około 20 tyś osób. To obok niego, w 1942 r., powstał niemiecki nazistowski obóz zagłady, zwany Treblinką II, w którym zamordowano około 800 tys osób.

Obecnie przeprowadzane są tam prace pionu śledczego IPN oraz zespołu biegłych z Polski, Austrii, Norwegii i Wielkiej Brytanii, mające na celu ustalenie miejsc zbiorowych, dotąd nieodkrytych, mogił oraz miejsc przeprowadzania masowych egzekucji.

Paulina Karpińska / Twoje-Miasto.pl

Źródło:
RMF FM / PAP

Więcej: https://www.rmf24.pl/fakty/news-nieznana-zbiorowa-mogila-odkryta-w-obozie-w-treblince,nId,3334722