5 czerwiec 2022

Atrakcje w ramach obchodów XV Święta Dziękczynienia

zdjęcie: Atrakcje w ramach obchodów XV Święta Dziękczynienia / fot. PAP
Namiot Wdzięczności, gra dla najmłodszych w Miasteczku dla Dzieci, koncert Józefa Skrzeka i artystów z Ukrainy oraz wieczór uwielbienia z udziałem Dariusza "Maleo" Malejonka, to część atrakcji przed Świątynią Opatrzności Bożej w ramach XV Święta Dziękczynienia.

W tym roku Święto Dziękczynienia to ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Centralnym punktem była msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Po liturgii obok świątyni otwarto "Miasteczko dla Dzieci". W tym roku grę dla najmłodszych przygotowało Zgromadzenie Franciszkanek Służebnic Krzyża. Składała się z czterech etapów: "Bezpieczna Przystań", "Kuźnia Talentów", "Smocza Jama" i "Królestwo Niebieskie". Na każdym z nich dzieci mają do wykonania konkretne zadania np. udział w rebusie czy wykonanie rysunku.

"Chciałyśmy najmłodszym pokazać drogę dzieciństwa błogosławionych, a więc, w jaki sposób mały Stefek i Rózia starali się od wczesnych lat okazywać szacunek rodzicom, pobożność, pracowitość, wierność przyjaźni, miłość do bliźniego oraz patriotyzm. To jak zmagali się z codziennością, rozwijali swoje talenty" - powiedziała PAP s. Radosława ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża. "Staramy się ukazać życie błogosławionych na tle historycznych losów Polski" - dodała.

Dzieci biorą udział w zabawie w dwudziestoosobowych grupach. "Na każdy etapie dostają naklejki i drobne gadżety" - wyjaśniła s. Radosława.

Integralną częścią Miasteczka jest specjalna przestrzeń polsko-ukraińska w "Namiocie Wdzięczności", w której zarówno uchodźcy z Ukrainy, jak i Polacy mogą wyrazić swoją wzajemną wdzięczność i jedność. Wypowiedzi wszystkich chętnych są rejestrowane. "W ten sposób chcemy uświadomić młodym uczestnikom naszej zabawy smutne wydarzenia rozgrywające się tuż za naszą granicą, a jednocześnie uwrażliwić dzieci na potrzebę pomagania innym, zwłaszcza okrutnie doświadczonym przez los uchodźcom wojennym" - wyjaśnili organizatorzy.

"Wierzymy, że światło, które w niej jest oświeci serca potrzebujących" - powiedziała PAP s. Justyna ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża. Zwróciła uwagę, że wiele osób nie dostrzega obecności Boga w swoich trudnościach, lękach, przeciwnościach losu. "Nie postrzegamy tych doświadczeń jako szansy wzrostu. Tymczasem Bóg chce wyciągnąć z tego dobro, a my często się bronimy, uciekamy, wycofujemy, tracąc łaski" - zaznaczyła.

W tym roku uczestnicy Święta Dziękczynienia modlili się także o pokój dla Ukrainy. "Kardynał Wyszyński i matka Czacka żyli w bardzo trudnych czasach wojny i okupacji a później komunizmu. Mimo trudności dawali nadzieję. Wierzę, że będą nas dziś wspierać i orędować" - powiedział PAP ks. prał. Bogdan Bartołd.

Wiele osób modliło się za wstawiennictwem błogosławionego za swoje rodziny. "Proszę Boga za moje dzieci, żeby nie zagubiły się w życiu, ale podążały dobrą drogą. Polecam także moją chorą mamę - wyznała Beata.

Alicja Awdziej przyznała, że ostatnie tygodnie to był dla niej bardzo trudny czas. "Miesiąc temu odszedł mój tata i wciąż to przeżywam. Nawet zastanawiałam się, czy mimo bólu i smutku jestem dziś w stanie Bogu dziękować. Mimo to, zdecydowałam się przyjść. Postanowiłam podziękować Jezusowi za życie taty, jego miłość, za to wszystko, co wniósł w życie naszej rodziny" - wyznała.

Wśród wiernych byli też i tacy, którzy modlili się osoby oddalone od Boga. "Żyjemy w czasach dużego zagubienia wielu ludzi oraz zamętu duchowego. W związku z tym, trzeba wychodzić z Ewangelią do każdego człowieka. Błogosławieni pokazali nam, jak to realizować w codzienności" - wyznała s. Maja ze Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

W programie XV Święta Dziękczynienia jest także pokaz filmów, występ Józefa Skrzeka i artystów z Ukrainy oraz wieczór uwielbienia z udziałem Dariusza "Maleo" Malejonka. Obchody zakończy odśpiewanie o godz. 21.37 "Barki" i iluminacja świątyni. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ pat/