9 listopad 2021

Fiolet i sznur skarpet to symbolika małych bohaterów

fot. nadesłane
Rocznie, przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży, rodzi się około 15 milionów dzieci, co statystycznie oznacza jedno na 10 wszystkich urodzonych na całym świecie. W Polsce liczbę tę szacuje się na ok. 26 tysięcy. Każdego roku, 17 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka, którego symbolem jest sznur z dziesięcioma parami skarpetek [symbolika danych statystycznych] oraz kolor fioletowy charakteryzujący osoby wrażliwe, obdarzające innych całkowitym zaufaniem. Takie właśnie są wcześniaki.
REKLAMA
Przychodzą na świat między 22. a 37. tygodniem ciąży. Dla rodziców ich przedwczesne narodziny z reguły są zaskoczeniem, a dla lekarzy wyzwaniem zarówno w kontekście samego porodu, jak i uwagi, którą przez długi czas trzeba im poświęcać oraz opieki, jaką należy dostosować do ich indywidualnych potrzeb.

W ostatnich 12. miesiącach w naszej Klinice odebraliśmy ok. 40% przedwczesnych porodów. Każdy z nich był inny, ale łączyło je jedno – konieczność odpowiedzialnego i precyzyjnego działania zespołu darzących się zaufaniem specjalistów. Na szczęście UCZKiN taki właśnie zespół ma. Obecnie, dzięki niesamowitemu postępowi neonatologii, na świecie ratowane są dzieci z niewyobrażalnie niską masą ciała.

Najmniejszy wcześniak urodził się w Tokio i ważył zaledwie 268 g. dr n med. Paweł Krajewski, Kierownik Oddziału Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM

Trzy grupy wcześniaków

Moment przyjścia na świat jest jednym z kluczowych czynników w życiu wcześniaków. To od długości ciąży, ale przede wszystkim masy ciała dziecka zależą jego potrzeby, sposób i czas opieki oraz hospitalizacji. Wyróżniamy:
  • noworodki z niewiarygodnie małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 750 g,
  • noworodki z ekstremalnie małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 1000 g,
  • noworodki z bardzo małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 1500 g,
  • noworodki z małą masą ciała, których masa ciała nie przekracza 2500 g, zwane również późnymi wcześniakami.

Przedwczesne porody są zawsze dla nas – lekarzy – sytuacjami nieszablonowymi. Niby każdy z nich jest porodem, ale każdy z nich charakteryzuje się wieloma zmiennymi. Tu liczy się czas, bo od szybkich decyzji – lekarzy wielu specjalizacji – zależy życie człowieka. Bardzo podoba mi się stwierdzenie, które kiedyś wypowiedział prof. Lauterbach, że niektóre z dzieci przychodzą na świat wcześniej, niż powinny, ponieważ mają światu więcej do zaoferowania. Dosyć często podczas przedwczesnego porodu zadajemy pytanie - trochę bez odpowiedzi, ale jednak – czym Ty młody człowieku zamierzasz nas zaskoczyć. Cieszymy się jak w odpowiedzi słyszymy płacz.prof. dr hab. Mirosław Wielgoś, Kierownik I Katedry I Kliniki Położniczo-Ginekologicznej Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM

Znane wcześniaki, które zaskoczyły świat to m.in. Albert Einstein, Sir Isaac Newton, Mark Twain, Stevie Wonder.

Wyzwania kontra współczesna medycyna

W zależności od rodzaju wcześniactwa istnieje ryzyko wielu nieprawidłowości, które mogą generować komplikacje i w efekcie negatywny wpływ na przeżycie dziecka. Głównymi nieprawidłowościami u wcześniaków są:
  • zbyt mała masa ciała,
  • niedojrzałość płuc (uszkodzenie płuc, niewydolność oddechowa),
  • niedojrzałość mechanizmów enzymatycznych wątroby,
  • niedojrzałość siatkówki,
  • zaburzenia neurologiczne i rozwojowe (niedojrzałość układu nerwowego).

Tutaj bardzo często z pomocą przychodzą osiągnięcia medycyny, jakie na przestrzeni ostatnich lat widać w neonatologii. To co ważne, obecnie odchodzi się od inwazyjnych i agresywnych metod leczenia na rzecz lepiej dostosowanych do fizjologii wcześniaków. Takie podejście daje wcześniakom większe szanse na prawidłowy rozwój poprzez wspomaganie ich własnych możliwości. Nieoceniony dla wcześniaków jest kontakt matka-dziecko, ojciec-dziecko, czyli tzw. kangurowanie. Stąd tegorocznym hasłem Światowego Dnia Wcześniaka jest Zero Separation.

UCZKiN jest Kliniką o III, najwyższym stopniu referencyjności, świadczącym o niekwestionowanych kompetencjach m.in. w zakresie ciąż obarczonych ryzykiem rozwiązania przed 31 tygodniem. Bardzo dużą wagę przykładamy do bezpieczeństwa naszych najmniejszych pacjentów, mając jednocześnie na względzie aspekty czysto emocjonalne, społeczne i humanitarne. Wiemy, jak ważna dla dziecka jest obecność, dotyk i głos rodzica. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie działamy zgodnie z zasadą, że przy wcześniakach mogą przebywać zaszczepieni rodzice - jeden rodzic przy jednym dziecku. Wychodzimy z założenia, że szczepienia przeciwko COVID-19 dają dużą dozę bezpieczeństwa zarówno dla dzieci, rodziców jak i naszego personelu. Nie zapomnieliśmy również o sytuacjach, gdy na świat przyszły np. bliźnięta. W takich przypadkach na Oddziale może przebywać zarówno Mama jak i Tata. Dobrostan naszych najmniejszych pacjentów jest dla nas jedną - obok bezpieczeństwa - z najważniejszych kwestii. prof. dr hab. Mirosław Wielgoś, Kierownik I Katedry I Kliniki Położniczo-Ginekologicznej Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany