25 czerwiec 2022

Służby będą sprawdzać autobusy, którymi dzieci wyjadą na wakacje

fot. PAP
Podczas wakacji policjanci oraz inspektorzy transportu drogowego będą przeprowadzać kontrole autobusów, którymi dzieci i młodzież będą jechać na letni wypoczynek.
REKLAMA

Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreślił w rozmowie z PAP, że zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem polskiej policji. "Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek" - podkreślił policjant.

"Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców" - tłumaczył.

W trakcie kontroli policjanci będą sprawdzać przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, ale również uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. "Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji" - zaznaczył. Dodał przy tym, że pełen wykaz punktów kontroli autobusów znajduje się na stronie internetowej https://dlakierowcow.policja.pl/.

"Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC" - dodał komisarz Robert Opas.

Swoje kontrole autobusów na wytypowanych odcinkach dróg oraz w wyznaczonych stałych punktach kontrolnych prowadzić będą również inspektorzy transportu drogowego. "Mobilne Jednostki Diagnostyczne, które zostały zaprojektowane na potrzeby Inspekcji, to w pełni automatyczne urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdu w warunkach drogowych. Umożliwiają sprawdzenie układu kierowniczego, hamulcowego, stanu zawieszenia, a także rozpoznanie błędów i usterek w większości pojazdów ciężarowych oraz autobusów" - podkreślił główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

"Kluczowy wpływ na bezpieczeństwo ma stan techniczny pojazdu, ale również kondycja psychofizyczna kierującego. Dlatego inspektorzy sprawdzają stan trzeźwości i czas pracy kierowcy. Niestety wciąż ujawniane są przypadki, nawet w ruchu autokarowym, kiedy to kierowcy nie stosują się do norm czasu pracy i bagatelizują zagrożenia jakie powoduje zmęczenie, jego negatywny wpływ na koncentrację, czas reakcji, czy prawidłowość oceny sytuacji na drodze" - dodał szef ITD.

Kontrole autobusów inspektorzy przeprowadzą również na wniosek opiekunów, rodziców, nauczycieli. Wszystkie dane potrzebne do zgłoszenia kontroli znajdują się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gitd/witd.

Dodatkowo podczas wakacji inspektorzy będą także reagować, w przypadkach niestosowania się przez kierowców pojazdów ciężarowych do wakacyjnych zakazów ruchu. Dotyczą one pojazdów o masie powyżej 12 ton, które nie są zwolnione z obowiązujących zakazów, nie mogą poruszać się po drogach. Zakazy obowiązują w piątki od godz. 18 do 22, w soboty od godz. 8 do 14 oraz w niedziele od godz. 8 do 22.

Z wakacyjnych zakazów ruchu zwolnione są m.in. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta. Z ograniczeń zwolnione są także pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii i klęsk żywiołowych. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany