19 listopad 2021

Brodacze wcale nie mają więcej testosteronu

fot. PAP
Długość brody mężczyzny nie odzwierciedla jego cech psychicznych i fizjologicznych. Ani poziom testosteronu ani sposób bycia mężczyzny nie mają z nią żadnego związku - ustalili polscy naukowcy.
REKLAMA

Wygląd fizyczny może dać nam mnóstwo informacji o innej osobie - dzięki niemu odczytujemy podstawowe cechy danej osoby. Męska broda jest jedną z najbardziej zauważalnych i dymorficznych cech płciowych. Jej obecność może kojarzyć się z męskością, dominacją, agresją, siłą, może nawet zmieniać postrzeganie wieku mężczyzny, jego pewności siebie i statusu społecznego. Jak dowiedziono w poprzednich badaniach, brody mogą dodawać też pewności siebie.

Czy jednak prawdą jest, jak twierdzą niektórzy, że brodaci mężczyźni mają bardzo dużą ilość testosteronu? Odpowiedź na to pytanie postanowiła znaleźć Marta Kowal, doktorantka z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kowal jej i współpracownicy zrekrutowali 97 młodych i aktywnych fizycznie mężczyzn. Badani cieszyli się dobrym zdrowiem, nie przyjmowali żadnych leków ani hormonów, a także nie sięgali po używki na 24 godziny przed badaniem. Ich brody mierzono bezpośrednio - za pomocą suwmiarki - lub też badani mierzyli ją samodzielnie. W celu oceny poziomu testosteronu i kortyzolu, uczestnicy dostarczyli próbki śliny przed i po intensywnym wysiłku fizycznym. Następnie określili poziom swojej dominacji na 5-punktowej skali.

Badacze nie znaleźli żadnego związku między poziomem testosteronu a gęstością i tempem wzrostu brody mężczyzn. Analiza kwestionariuszy nie wykazała też, aby brodaci mężczyźni byli bardziej dominujący. Podsumowując, naukowcy stwierdzili, że broda i jej długość nie odzwierciedlają poziomu męskości ani dominacji mężczyzny. I chociaż są dowody na to, że testosteron ma związek z gęstością i tempem wzrostu brody, mężczyźni posiadający duży zarost niekoniecznie sygnalizują tym swoją dominację lub poziom testosteronu.

MArta Kowal zaznacza jednak, że w ich badaniu wzięła udział dość mała liczba mężczyzn, na dodatek wszyscy byli w wieku studenckim. Według naukowców interesujące byłoby również przetestowanie postawionej w tym badaniu hipotezy wśród osób starszych, np. mężczyzn w średnim wieku.

źródło: https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10508-021-02012-w (PAP)

Agnieszka Niewińska - Lewicka

anl/ ekr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany