13 wrzesień 2021

Osobowość kota związana z rasą

fot. PAP
Rasy kotów różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też cechami osobowości - niektóre są bardziej płochliwe, inne chętniej wchodzą w relację z ludźmi - ustalił zespół fińskich naukowców.
REKLAMA

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mają swoje cechy osobowości, a pomiędzy poszczególnymi osobnikami można zauważyć różnice w zachowaniu. W przypadku kotów identyfikacja cech ich osobowości może być pomocna w zapewnieniu zwierzęciu odpowiedniej jakości życia. Przykładowo, aktywne osobniki mogą potrzebować więcej urozmaiceń, np. zabawy, niż te nieco mniej aktywne, a płochliwe koty mogą poszukiwać dodatkowych kryjówek i bezpieczniej będą się czuły u właściciela, który prowadzi spokojny tryb życia.

“O osobowościach kotów wiemy znacznie mniej niż o osobowościach psów, potrzebujemy zatem zidentyfikować cechy tych zwierząt i dostosować miejsce zamieszkania do ewentualnej trudności zwierzaka, a także zminimalizować czynniki ryzyka, np. stresu. Stworzyłoby to możliwość wyeliminowania problematycznych zachowań i poprawiłoby dobrostan tych zwierząt” - mówi Salla Mikkola z Uniwersytetu w Helsinkach w Finlandii, jedna z autorek badania.

Zachowanie i osobowość kota badano różnymi podejściami, w tym za pomocą kwestionariuszy wypełnianych przez właścicieli. Łącznie zebrano informacje o ponad 4,3 tys. kotów 56 różnych ras. Kwestionariusz obejmował pięć czynników osobowości i dwa problematyczne czynniki związane z zachowaniem: aktywność (w tym zabawę), lękliwość, agresję wobec ludzi, towarzyskość wobec ludzi, towarzyskość wobec innych kotów, problemy z korzystaniem z kuwety i nadmierną pielęgnację.

Wyniki wykazały, że koty, które okazały się być najbardziej płochliwe to koty rasy rosyjskiej niebieskiej, z kolei abisyńskie nie bały się prawie niczego. Najbardziej aktywną rasą okazały się koty rasy bengalskiej, a te, które niechętnie się bawiły to koty perskie i egzotyczne. Rasami wykazującymi najbardziej przesadną pielęgnację były syjamskie i balijskie, podczas gdy turecka rasa Van wykazała znacznie wyższą agresję wobec ludzi i niższą towarzyskość wobec innych kotów.

Dodatkowo, badacze zauważyli, że chociaż problemy z kuwetą i nadmierna pielęgnacja nie są cechami osobowości jako takimi, to mogą być informacją o wrażliwości kota na stres.

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma Animals (https://www.mdpi.com/2076-2615/11/7/1991/htm ). (PAP)

Autorka: Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany