Program FAST Heroes ponownie w szkołach i przedszkolach w całej Polsce

fot. nadesłane
Nie ma wątpliwości, że skutecznym narzędziem do walki o zdrowie nas samych i naszych bliskich jest wiedza. Dlatego do szkół i przedszkoli w całej Polsce ponownie wyruszyła Załoga FAST Heroes, aby uczyć dzieci w wieku 5-9 lat rozpoznawać główne objawy udaru mózgu i właściwie reagować w sytuacji zagrożenia życia najbliższych. Poniżej przedstawiamy 10 powodów, dla których każde dziecko powinno wziąć udział w tej ważnej inicjatywie.1: SMUTNE STATYSTYKI

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Rocznie na chorobę zapada w kraju 80-90 tysięcy osób, a zatem liczba odpowiadająca populacji jednego średniej wielkości miasta. 1/3 spośród tych osób umiera w przeciągu roku od incydentu. Te smutne statystyki lokują udary mózgu na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów, tuż po nowotworach i chorobach serca - mówi prof. dr hab. nauk medycznych Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


2: OBJAWY ŁATWE DO ROZPOZNANIA NAWET PRZEZ DZIECKO

Mimo że udar mózgu występuje bardzo często, wciąż jego objawy są mylone z innych schorzeniami lub w ogóle nie dostrzegane. Wbrew pozorom można je łatwo rozpoznać. Mogą to zrobić nawet dzieci. Dlaczego tak ważna jest szybka diagnoza i wezwanie pomocy? Jest kluczowa przy zapobieganiu spustoszeniom, do jakich może doprowadzić udar mózgu.

Udar mózgu nie boli i nie pozostawia nam wiele czasu na działanie. Apeluję do wszystkich, aby nie ignorowali niepokojących objawów takich jak osłabienie jednej strony ciała, zaburzenia mowy, czy drętwienie ręki. Są to sygnały, które wskazują, że należy koniecznie wezwać karetkę pogotowia, by nie stracić cennego czasu i nie przekroczyć tzw. okna terapeutycznego. Brak reakcji albo zbyt wolna interwencja mogą bezpowrotnie pozbawić pacjenta szansy na otrzymanie skutecznego leczenia i skazać go na niepełnosprawność - przypomina prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słowik, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii, kierownik Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

3: NAUKA PRZEZ ZABAWĘ!

Jaka jest najskuteczniejsza forma nauki? Taka, która zaciekawi dziecko i pozwoli mu na pełne zaangażowanie! Czyli nauka przez zabawę. Ta zasada leży u podstaw programu edukacyjnego FAST Heroes. Doświadczeni metodycy nauczania są zgodni – wbrew obawom dorosłych, dzieci przyjmują wiedzę z zaciekawieniem, bez strachu, bawiąc się przy tym doskonale. Rozwiązując zadania, śpiewając piosenki i wykonując prace manualne, oswajają w ten sposób trudną tematykę.

4: DZIECI MAJĄ SUPERMOC!

Dzieci są ciekawe świata i otwarte na nowe treści. Zdając sobie z tego sprawę  inicjatorzy programu, zlecając najmłodszym ważną misję przekazania zdobytej w szkole wiedzy dalej - swoim rodzicom, dziadkom i całym rodzinom. Ta idea świetnie się sprawdziła

Na zebraniu rodzice powiedzieli, że to świetny program. Dzieci reagują nawet, gdy oni się źle czują, nauczyły się wrażliwości na złe samopoczucie bliskich – mówiła jedna z nauczycielek, która wzięła udział w pierwszej edycji programu.

Musimy podejmować szerokie działania edukacyjne i już od najmłodszych lat uświadamiać dzieciom, jak groźną chorobą jest udar mózgu. Wystarczy dobrze przygotowany i atrakcyjny wizualnie program edukacyjny, by był zrozumiały i angażował emocjonalnie nawet najmłodszych odbiorców. Cieszę się, że organizatorzy programu FAST Heroes nie spoczywają na laurach i jesienią przystępują do realizacji drugiej edycji tego wyjątkowego programu – zauważa z kolei prof. dr hab. n. med. Adam Kobayashi, Prezes Elekt Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, konsultant wojewódzki ds. neurologii dla woj. mazowieckiego, ordynator oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

5: WYGODNY SPOSÓB REALIZACJI

Koncepcja programu FAST Heroes zakłada możliwość realizacji materiału zarówno w placówce edukacyjnej, jak i w zaciszu domowym, czy też hybrydowo. Dzieci, których przedszkole/szkoła bierze udział w programie, uczestniczą w zajęciach i zdobywają wiedzę wspólnie z nauczycielem, jednocześnie mając możliwość wykonywania zadań w domu na stronie www.fastheroes.com. Program można także w całości zrealizować w domu. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdziło się w czasie pandemii.

6: ATRAKCYJNE MATERIAŁY

Organizatorzy programu FAST Heroes dołożyli wszelkich starań, aby materiały do jego realizacji były jak najbardziej atrakcyjne dla dzieci. Kolorowe, angażujące, motywujące do działania. Takie też są zarówno e-booki dostępne na stronie www.fastheroes.com, jak i zeszyty ćwiczeń w wersji drukowanej, z których skorzystało bardzo wiele placówek.

7: PRZEJRZYSTE ZASADY

Zasady programu są bardzo proste. Program obejmuje pięć zajęć edukacyjnych, które należy realizować w jednotygodniowych odstępach, tak aby dzieci miały szansę utrwalić zdobytą wiedzę. Na pierwszych zajęciach poznają wszystkich bohaterów załogi FAST. Następnie przez kolejne lekcje uczniowie poznają poszczególne objawy udaru mózgu. Ostatnie zajęcia to nauka alarmowego numeru telefonu 112, który może przydać się także w wielu innych życiowych sytuacjach.

8: BEZPŁATNY UDZIAŁ

Udział w programie Fast Heroes jest całkowicie bezpłatny. Zarówno dla placówek edukacyjnych, jak i dla rodziców. Co więcej, organizatorzy programu, przygotowali, atrakcyjne i pięknie wydane zeszyty ćwiczeń dla dzieci z przedszkoli i szkół, które jako pierwsze zarejestrowały się na stronie www.fastheroes.com.

9: MOŻLIWOŚĆ WZIĘCIA UDZIAŁU W PRÓBIE BICIA REKORDU GUINNESSA

Pomysłodawcy inicjatywy przyjęli sobie za cel zebranie wśród uczestników programu 20 000 zdjęć w maskach superbohaterów. Wystarczy wyciąć maskę z zeszytu ćwiczeń, pobrać ją ze strony www.fastheroes.com lub wykonać samodzielnie. Następnie wejść na stronę  https://recordattempt.fastheroes.com/pl i zrobić sobie zdjęcie. To fantastyczna zabawa dla całej rodziny i dodatkowa zachęta do udziału w programie. Nie co dzień przecież bierze się udział w próbie bicia Rekordu Guinnessa.

10: I NAJWAŻNIEJSZE – NAPRAWDĘ MOŻESZ URATOWAĆ CZYJEŚ ŻYCIE!

Rodzice uczniów dziękowali za poruszenie tak ważnego tematu. Co więcej, opowiadałam dwa tygodnie temu o kampanii znajomej i dzięki temu uratowała ona swojego męża, który przeszedł udar mózgu. Jej szybka reakcja spowodowała, że otrzymał pomoc medyczną w 15 minut. Dziewczyna dzwoniła do mnie z podziękowaniami, bo tylko dzięki temu wszystko jest w miarę ok – mówi jedna z nauczycielek z Poznania, która wiosną tego roku zrealizowała w grupie przedszkolnej program edukacyjny FAST Heroes.

Wiedza zdobyta podczas realizacji programu pozwala skutecznie rozpoznać objawy udaru mózgu i uczy prawidłowej reakcji, która może pomóc ocalić czyjeś zdrowie lub życie.

Główna strona programu edukacyjnego: www.fastheroes.com
Rekord Guinnessa: https://recordattempt.fastheroes.com/pl
Facebook: https://www.facebook.com/FastHeroesPolska
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany