Radecznica jest ważnym miejscem na mapie walk o niepodległość Polski

zdjęcie: Radecznica jest ważnym miejscem na mapie walk o niepodległość Polski / fot. PAP
fot. PAP
W Radecznicy nie było pokolenia, które by od momentu objawień Świętego Antoniego nie wznosiło tu modlitw za Polskę i dlatego to miejsce jest szczególnie ważne na mapie walk o niepodległość – powiedział w niedzielę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
REKLAMA

"Radecznica jest takim miejscem, do którego z chęcią wielokrotnie przyjeżdżam. Jak wejdzie się na wzgórze klasztorne i rozejrzy się dookoła, to widzimy przepiękne miejsce na świecie ze wspaniałymi ludźmi" – podkreślił szef resortu podczas niedzielnych uroczystości z okazji nadania imienia Św. Antoniego z Padwy Publicznej Szkole Podstawowej w Radecznicy (woj. lubelskie).

"Nie było tu pokolenia, które by od momentu objawień Świętego Antoniego w Radecznicy nie wznosiło modlitw za Polskę i dlatego to miejsce jest szczególnie ważne na mapie naszych starań i walk o niepodległość" – stwierdził Czarnek.

Pogratulował wyboru patrona nauczycielom, rodzicom i dzieciom i dodał, że "jest przekonany, że ze Świętym Antonim odnajdzie się w społeczności szkolnej wielu wybitnych Polaków, którzy będą naszą ojczyznę w przyszłości prowadzić ku samym sukcesom".

Dyrektor szkoły Ewa Maj zaznaczyła, że data ósmy maja na stałe zapisze się w historii placówki. "Ten dzień na zawsze zostanie w naszych sercach, ponieważ Święty Antoni Padewski jest mocno związany z regionem i społecznością. Według dawnych przekazów, objawił się on w Radecznicy w 1664 roku. Mamy do niego emocjonalny stosunek, co zadecydowało, że został on patronem naszej szkoły. Mam nadzieję, że będzie naszym przewodnikiem i wsparciem" – podkreśliła.

Podczas uroczystości poświęcony został sztandar szkoły, a następnie oficjalnie otwarto obiekty sportowe - boisko do piłki nożnej i boisko wielofunkcyjne z czterotorową skocznią w dal.

Zdaniem wójta gminy Mariana Szupera nowo wybudowane obiekty sportowe wpłyną korzystnie na rozwój kultury fizycznej dzieci i młodzieży. "Jestem głęboko przekonany, że umiejętne poprowadzenie naszych młodych ludzi pozwoli na rozwój ich talentów. Może nam się urodzi kolejna Agnieszka Radwańska, Iga Świątek czy Wojciech Fibak i za chwilę o nich usłyszymy" – powiedział. Dodał, że "wszystkie obiekty sportowe są otwarte nie tylko dla uczniów szkoły, ale również dla mieszkańców". "Nie jesteśmy zamożną gminą, ale cieszymy się, że ta infrastruktura sportowa przy naszych szkołach z roku na rok się poprawia" - podsumował.

Obiekty sportowe przy Publicznej Szkole Podstawowej w Radecznicy zostały wybudowane w ramach programu Ministerstwa Sportu "Poprawa infrastruktury sportowej w gminie Radecznica". Koszt realizacji inwestycji wyniósł 1 469,00 zł. W Publicznej Szkole Podstawowej w Radecznicy uczy się 120 uczniów i pracuje 24 nauczycieli. W ramach placówki funkcjonuje też oddział przedszkolny, do którego uczęszcza 19 dzieci. (PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany