25 lipiec 2022

Szkoły prowadzone przez inne podmioty niż samorządy też potrzebują środków na inwestycje

fot. PAP
Szkoły prowadzone przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego też potrzebują środków na inwestycje - mówił w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że wsparcia potrzebują też organizacje pozarządowe prowadzące działalność edukacyjną i wychowawczą.
REKLAMA

Szef MEiN w niedzielę w TVP Info pytany był o nabór wniosków na realizację inwestycji w obszarze oświaty i wychowania dla szkół niesamorządowych oraz dla organizacji pozarządowych. W środę minister edukacji i nauki zapowiedział, że nabór wniosków ruszy 25 lipca br.

Potwierdził, że środki na ten cel w 2022 r. to 160 mln zł. "60 mln zł jest dla organizacji pozarządowych: fundacji, stowarzyszeń, osób prawnych, które prowadzą działalność w obszarze edukacji pozaszkolną. 100 mln zł jest na inwestycje, ale są to - uwaga - inwestycje w szkołach, które są prowadzone przez inne podmioty niż samorządy terytorialne, bo samorząd terytorialny ma ogromne możliwości pozyskiwania środków z Polskiego Ładu" - powiedział Czarnek.

"W ciągu tylko ostatnich 9 miesięcy, od jesieni ubiegłego roku do teraz, organy samorządu terytorialnego na rozwój infrastruktury edukacyjnej pozyskały ze środków rządowych 5 mld 200 mln zł. Potężne inwestycje, nigdy nienotowane w polskim szkolnictwie" - dodał.

"Szkoły prowadzone przez stowarzyszenia, czy szkoły katolickie, szkoły prowadzone przez różne fundacje, nie mają takich możliwości. Są szkoły, jak np. w Siedlcach - znakomite liceum, gdzie kończyliśmy rok szkolny, blisko 500 uczniów znakomicie uczących się - bez sali gimnastycznej. Więc tutaj jest te 100 mln zł na tego rodzaju inwestycje w szkołach prowadzonych przez podmioty inne niż samorządy terytorialne. Są przecież szkoły prowadzone przez stowarzyszenia lokalne, przejęte od gmin, które chciały likwidować małe szkoły wiejskie. Są prowadzone przez te stowarzyszenia, rozwijane w bardzo dobry sposób i też potrzebują pieniędzy na inwestycje. Tam również chodzą polskie dzieci, do tych szkół" - mówił Czarnek.

Wyjaśnił, że z kolei "60 mln zł to środki dla organizacji takich jak choćby Ochotnicze Straże Pożarne, ale też inne fundacje, stowarzyszenia, osoby prawne, które prowadzą działalność edukacyjną z przeznaczeniem na tę działalność i na inwestycje w tym obszarze". "Organizacje pozarządowe działające również poza szkołami, przede wszystkim poza szkołami, prowadzą aktywną działalność edukacyjną, wychowawczą i trzeba je wesprzeć" - dodał.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji i nauki podpisał rozporządzenie w sprawie przyznawania, przekazywania i rozliczania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji remontów i inwestycji. Zgodnie z nim wnioski o przyznanie dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji będą składane do MEiN w terminie do 30 kwietnia danego roku. Przewidziano możliwość złożenia wniosku po 30 kwietnia w szczególnej sytuacji związanej z wystąpieniem zdarzenia losowego.

Rozporządzenie zawiera przepis przejściowy umożliwiający w 2022 r. złożenie wniosków do 31 października.

Każdy wniosek o przyznanie dotacji celowej na realizację inwestycji lub remontu będzie podlegał weryfikacji formalnej, a następnie rozpatrzeniu pod względem merytorycznym.

Minister edukacji i nauki będzie przekazywał dotację celową na podstawie umowy zawartej z wnioskodawcą. Dotacja celowa będzie mogła zostać przekazana jednorazowo albo w transzach. Łączna kwota dotacji celowej nie będzie mogła być wyższa niż określona w umowie wartość kosztorysowa inwestycji lub remontu. Jeżeli wartość kosztorysowa zostanie obniżona w trakcie realizacji inwestycji lub remontu, to kwotę udzielonej dotacji celowej obniża się o tę wartość.

W razie realizowania inwestycji lub remontu etapami minister będzie miał również możliwość oceny dotychczasowego przebiegu inwestycji lub remontu, od czego będzie uzależnione finansowanie kolejnych etapów inwestycji lub remontu.

Rozporządzenie opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw. Weszło w życie z dniem ogłoszenia. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/wr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany