19 październik 2021

W ramach dodatkowego miliarda na naukę w tym roku - do 100 mln zł na instytuty sieci Łukasiewicz

fot. PAP
Zakładaliśmy, że w ramach miliarda złotych na naukę i uczelnie przeznaczymy do 100 mln zł na instytuty sieci Łukasiewicz. Pozostałe środki wspomogą w szczególności mniejsze ośrodki naukowe. Niewykluczone, że część pieniędzy trafi też do instytutów PAN - przekazał we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.
REKLAMA

Szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował na początku października, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przekaże uczelniom dodatkowe środki na inwestycje w infrastrukturę badawczą i dydaktyczną. Będzie to kwota 1 mld zł.

Z noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika, że w roku 2021 uczelnie publiczne, uczelnie uprawnione dofinansowania na zasadach określonych dla uczelni publicznych oraz instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, oprócz środków, o których mowa w ustawie o szkolnictwie wyższym, otrzymują w formie subwencji miliard złotych. Nowela czeka teraz na podpis prezydenta.

Szef MEiN pytany w czasie konferencji prasowej przez PAP, jaki będzie rozdział tych środków stwierdził, że "wszystko jest przed nami, bo proces legislacyjny się nie zakończył".

"Jak to wejdzie w życie, wtedy ten miliard podzielimy. My mamy jedno założenie - będziemy pomagać proporcjonalnie bardziej tym, którzy są słabsi, którzy bardziej tej pomocy potrzebują, czyli nastąpi pewne spłaszczenie; nie będzie wielkich różnic między uczelniami wielkimi, które mają ogrom środków, a uczelniami, które rzeczywiście cierpią na niedobór środków, są w mniejszych ośrodkach naukowych" - mówił.

"Jeśli chodzi o instytuty Łukasiewicza zakładaliśmy, że będzie to do 100 mln z tego miliarda. Dokładnie ile, to zobaczymy" - sprecyzował. Czarnek dopytywany o to, czy instytuty PAN mogą liczyć na wsparcie z tej dodatkowej puli stwierdził: "Nie wiemy jeszcze. Zastanawiamy się nad tym i jeśli już, to które instytuty miałyby to dostać" - powiedział.

Szef MEiN powiedział, że PAN "do końca nie podlega ministrowi edukacji i nauki". "My mówimy o środkach, które podlegają ministrowi edukacji i nauki" - dodał.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany