30 kwiecień 2021

KGP: ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

fot. PAP
Interpol wspólnie z Europolem i Agencją Frontex zorganizował kolejną edycję ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0" skierowanej na zwalczanie przestępstw związanych z zanieczyszczeniem mórz. W Polsce akcję koordynowało Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji - powiedział PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że podczas akcji polskie służby przeprowadziły ponad 4,2 tys. kontroli.
REKLAMA

Jak przekazał w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka, od 1 do 31 marca odbyła się ogólnoświatowa operacja pod nazwą "30 Day at Sea 3.0". "Operacja zorganizowana przez Interpol wspólnie z Europolem i Agencją Frontex skierowana jest na zwalczanie przestępstw związanych z zanieczyszczeniem mórz, popełnianych na lądzie, na wodach śródlądowych i na morzu" - tłumaczył.

Wskazał, że w Polsce oprócz policji do operacji przystąpiły: Departament Gospodarki Morskiej Ministerstwa Infrastruktury (Urzędy Morskie), Ministerstwo Finansów (Krajowa Administracja Skarbowa), Straż Graniczna, Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Inspekcja Transportu Drogowego. "Koordynacja działań krajowych prowadzona była przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji w ramach ustanowionego Krajowego Punktu Kontaktowego" - podał.

Poinformował, że w trakcie trwania operacji polskie służby przeprowadziły ponad 4,2 tys. kontroli. "51 kontroli odbyło się na morzu pod kątem zanieczyszczeń pochodzących ze statków i instalacji morskich. Przeprowadzono 1750 kontroli rzek i terenów przybrzeżnych pod kątem ujawnienia zanieczyszczeń wód lądowych i rzek mogących wpływać na środowisko morskie oraz ponad 2430 kontroli pojazdów ciężarowych na drogach dojazdowych do portów i miejsc przeładunkowych pod kątem nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów (TPO) z wykorzystaniem portów morskich" - wyliczył.

"W trakcie operacji stwierdzono 18 nieprawidłowości. 10 przypadków dotyczyło zanieczyszczenia rzek i terenów przybrzeżnych oraz 8 przypadków nielegalnego TPO, z czego 4 przypadki nielegalnego TPO z wykorzystaniem portów morskich" - wyjawił.

"Na uwagę zasługuje bardzo dobra współpraca wszystkich zaangażowanych w operację służb krajowych zajmujących się zwalczaniem przestępczości środowiskowej" - dodał policjant.

W tegorocznej operacji "30 Days at Sea 3.0" wzięło udział 67 krajów. "Działania doprowadziły do zidentyfikowania wielu przestępstw, od nielegalnego zrzutu po handel odpadami, oraz do zbadania tysięcy podejrzanych na całym świecie" - podał.

"Jednoczesne działania w marcu doprowadziły do: 34 000 inspekcji na morzu i wodach śródlądowych, obszarach przybrzeżnych i portach; łącznie wykryto 1 600 przestępstw związanych z zanieczyszczeniem morza; 500 nielegalnych aktów zanieczyszczenia popełnionych na morzu, w tym zrzutów ropy naftowej, nielegalnego rozbijania statków i emisji siarki ze statków; 1000 przestępstw związanych z zanieczyszczeniami na obszarach przybrzeżnych i rzekach, w tym nielegalne zrzuty zanieczyszczeń; 130 przypadków przemytu odpadów przez porty" - podsumował inspektor.

W trakcie ogólnoświatowej operacji śledczy ujawnili dużą sieć przestępczą przemycającą odpady z tworzyw sztucznych między Europą a Azją. "Do tej pory aresztowano 22 podejrzanych i uniemożliwiono nielegalny transport tysięcy ton odpadów do Azji. Jest wysoce prawdopodobne, że odpady prawdopodobnie zostałyby tam zrzucone, zanieczyszczając glebę i generując znaczne odpady morskie" - podkreślił.

W tegorocznej operacji wzięło udział 17 państw członkowskich UE w tym Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja oraz 50 krajów spoza UE takich jak Angola, Argentyna, Australia, Bangladesz, Benin, Boliwia, Bośnia. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany