Ekologia artykuł sponsorowany
2 grudzień 2021

Kompania Piwowarska w kampanii #efekt1butelki zachęca do oddawania butelek zwrotnych

zdjęcie: Kompania Piwowarska w kampanii #efekt1butelki zachęca do oddawania butelek zwrotnych / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Czy wiesz, że jedną szklaną butelkę zwrotną można wykorzystać aż 20 razy? Nie wrzucaj jej do zielonego pojemnika skąd trafi do recyklingu, lecz oddaj do sklepu lub skupu, skąd trafi do ponownego napełnienia. Przyczynisz się tym do zmniejszenia ilości odpadów i emisji gazów cieplarnianych, a także otrzymasz zwrot kaucji. Pamiętaj – każda butelka ma znaczenie!
Czy szklana butelka jest ekologicznym opakowaniem?

Stosowanie każdego opakowania niesie z sobą pewne koszty dla środowiska naturalnego, bowiem jego wytworzenie wymaga zużycia surowców, energii i wody. Pewne rodzaje opakowań mają jednak mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż inne. Należy do nich szklana butelka zwrotna, której ślad węglowy (czyli wielkość emisji gazów cieplarnianych związanych z wytworzeniem i używaniem) potrafi być wielokrotnie niższy niż w przypadku szklanych butelek jednorazowych. Dzieje się tak jednak wtedy, gdy butelka zwrotna jest używana w odpowiedni sposób, to znaczy: wraca do ponownego napełnienia, a nie zostaje wyrzucona do kosza na szkło. Taka butelka może bowiem wrócić do obiegu i być napełniana nawet 20 razy, co oznacza, że w ciągu swojego życia zastępuje 20 butelek jednorazowych. Pamiętaj o tym, gdy kupujesz napoje w szklanym opakowaniu.

Na czym polega #efekt1butelki?

#efekt1butelki to oszczędności finansowe - bo za puste butelki dostajemy zwrot kaucji; działanie prośrodowiskowe – bo używając butelek zwrotnych zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych, i… moda, podążanie za trendami. Do oddawania butelek zachęcają osoby znane i popularne. Z troski o środowisko zainicjowano akcję #efekt1butelki, do której chętnie przyłączyli się influencerzy publikując swoje zdjęcia z butelkami zwrotnymi i edukując na temat korzyści, jakie płyną z właściwego użytkowania tych opakowań. Ze wsparciem dla tej inicjatywy ruszyli m.in. raper Vienio i Malwina Wędzikowska. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej postów z hasztagiem #efekt1butelki.Wybieraj butelki zwrotne

Wyniki badania opracowanego dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska wskazują, że 70% klientów kupujących napoje w szklanych butelkach, nie przywiązuje wagi do tego, czy są to opakowania zwrotne. W Polsce  średnio jedna butelka zwrotna jest wykorzystywana tylko 9 razy, a z powodzeniem mogłaby posłużyć aż 20. Jeśli stan środowiska naturalnego jest dla Ciebie ważny rób zakupy świadomie, sprawdzaj, czy wybierasz butelki zwrotne, a po ich opróżnieniu zawsze odnoś je do sklepu albo punktu skupu. Butelki bezzwrotne oraz uszkodzone butelki zwrotne wrzucaj do zielonego kosza na odpady szklane.

Szacuje się, że gdybyśmy całkowicie zrezygnowali z butelek zwrotnych, huty musiałyby rocznie przetworzyć blisko milion ton stłuczki szklanej więcej niż obecnie.Na czym polega gospodarka obiegu zamkniętego?

W gospodarce obiegu zamkniętego dąży się do maksymalnego wykorzystania tego, co zostało już wyprodukowane, dlatego, w trosce o środowisko naturalne, Kompania Piwowarska zachęca konsumentów żeby uczestniczyli w tworzeniu gospodarki obiegu zamkniętego oddając szklane butelki zwrotne do sklepu lub do skupu. Każda butelka zwrotna, która trafi do skupu jest myta, weryfikowana pod kątem ewentualnych uszkodzeń i ponownie napełniana, by znów pojawić się na sklepowej półce. Traktuj butelkę zwrotną jak cenny przedmiot, jeśli nie jest uszkodzona, daj jej szansę na kolejne życie.

Gospodarka obiegu zamkniętego to nie tylko rozwiązanie korzystne z punktu widzenia ekologii, ale również ekonomii. Także dla Ciebie. Oddając butelkę do skupu lub sklepu, otrzymasz zwrot kaucji.

Gdzie można oddać szklane butelki zwrotne?

Zabierz ze sobą butelki zwrotne wybierając się do sklepu i oddaj je na wymianę. Dzięki temu zapłacisz mniejszy rachunek. Niektóre markety przyjmują butelki w zamian za bon na zakupy. Inną opcją jest odwiedzenie punktu zbiórki surowców wtórnych.

Oddając butelkę upewnij się, że jest w środku pusta. Nie wrzucaj do niej papierków, gum do żucia, nie zakładaj ponownie kapsla. Jeśli jest metalowy, powinien trafić do żółtego kosza na tworzywa sztuczne oraz metale.

Kupując napój w szklanej butelce szukaj na niej informacji o tym, czy nadaje się do zwrotu. Pamiętaj, że każda, nawet jedna butelka, która ponownie trafi do obiegu, ma znaczenie!

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany