5 lipiec 2022

Zmiana ustawy dot. elektrowni wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych

zdjęcie: Zmiana ustawy dot. elektrowni wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych / fot. PAP
fot. PAP
Zmiana ustawy dotyczącej elektrowni wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.
REKLAMA

"Rada ministrów przyjęła ustawę o lądowej energetyce wiatrowej, tzw. 10H , w tym kształcie, w jakim była zapowiadana" - poinformowała szefowa resortu klimatu.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawy wiatrakowej.

Minister zwróciła uwagę, że priorytetem polityki rządu jest dywersyfikacja energii, a energia wiatrowa pozwoli osiągnąć kolejny etap w procesie dywersyfikacji. Przypomniała, że udział OZE w energetyce to 15 proc. "To pozwala nam sądzić, że to źródło ma potencjał rozwoju" - dodała.

Jak tłumaczyła, projekt pozwoli na zmianę sztywnej zasady dotyczącej odległości wiatraków od zabudowy, odpowiadającej 10 wysokościom wiatraka. "Ta ustawa wprowadza przestrzeń na dialog w społeczności lokalnej pomiędzy 500 m, a 10H" - powiedziała.

Dodała, że w tej przestrzeni zadaniem inwestora, lokalnej społeczności i władz, będzie znalezienie kompromisu. "Zmiana z jednej strony nie będzie blokowała inwestycji, z drugiej strony będzie uwzględniała głos społeczności, elementy wizerunkowe, środowiskowe" - wskazała.

Szefowa resortu klimatu poinformowała, że kolejny element ustawy, to obowiązek zapisania lądowej energetyki wiatrowej, wraz ze wszystkimi parametrami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jak oceniła, dzięki temu każdy z tych inwestycji będzie miał akceptację społeczną.

Według minister Moskwy zmiana pozwoli budować wiatraki bliżej zabudowań, uwalniając tereny do budowy farm wiatrowych i potencjał społeczności lokalnych.

Jak zaznaczyła, w ustawie są elementy, które opisuje szczegółowo relacje między sieciami wysokiego napięcia a lądową energetyką wiatrową. "Otwieramy szanse i potencjał w różnych scenariuszach pomiędzy 6 a 10 GWh do 2030 r. Liczymy, że będą się rozwijały nie tylko dynamicznie, ale też z akceptacją społeczną" - podkreśliła minister.

Szefowa resortu klimatu, pytana na konferencji o termin wejścia w życie zmian odpowiedziała, że teraz ustawa trafi do prac legislacyjnych. "Biorąc pod uwagę procedurę legislacyjną i przewidziane 30 dniowe vacatio legis, nowe przepisy zaczną obowiązywać za kilka miesięcy" - wskazała. (PAP).

autorzy: Longina Grzegórska-Szpyt, Ewa Wesołowska

lgs/ ewes/ neh/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany