30 kwiecień 2023

Do dezinflacji nie zawsze potrzeba dodatnich realnych stóp proc. - Szpunar, NBP

zdjęcie: Do dezinflacji nie zawsze potrzeba dodatnich realnych stóp proc. - Szpunar, NBP / pixabay/3118337
Żeby doprowadzić do dezinflacji nie zawsze potrzeba dodatnich realnych stóp procentowych, niezależnie jak się je mierzy - ocenił w rozmowie z PAP Biznes dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar. Dodał, że zawsze, a tym bardziej obecnie, bardzo trudno mówić o koncepcie stopy neutralnej.
REKLAMA

Jeżeli chodzi o stopę neutralną, to pytania w tej kwestii z reguły zadawane są pod kątem oceny bieżącej restrykcyjności polityki pieniężnej. My patrzymy na restrykcyjność z punktu widzenia bieżącej projekcji, a więc tego, czy dany poziom stóp zapewnia powrót inflacji do celu w średnim okresie. Zawsze bardzo trudno mówić o koncepcie stopy neutralnej, a przy obecnych silnych szokach podażowych jeszcze bardziej: czy to jest stopa, która wyrównuje inwestycje z oszczędnościami, czy stopa, która stabilizuje inflację. W tym kontekście należy zauważyć, że żeby doprowadzić do dezinflacji nie zawsze potrzeba dodatnich realnych stóp procentowych, niezależnie jak się je mierzy" - powiedział Szpunar.

W przypadku negatywnego szoku podażowego, z którym się mierzymy, mechanizm działa następująco: spada produkcja i rośnie inflacja, która potem obniża dochody realne i w dużej mierze sama się wygasza. Oczywiście pod warunkiem, że wysoka inflacja nie doprowadzi do trwałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych i pojawienia się trwałego sprzężenia pomiędzy wzrostem inflacji i wzrostem nominalnych wynagrodzeń. Bardzo ważnym elementem tego procesu są też marże firm, które w całym sektorze przedsiębiorstw w zeszłych latach były wysokie. Główną rolą polityki pieniężnej jest, żeby tym niekorzystnym sprzężeniom zapobiec. Oczywiście nowa równowaga ustala się przy wyższym poziomie cen, płac i dochodów" - dodał.Dyrektor DABE wskazał również na bardzo istotne znaczenie stopy nominalnej.

PrzykÅ‚adowo, jeÅ›li mamy zerowÄ… inflacjÄ™ i zerowÄ… stopÄ™ procentowÄ…, to stopa realna wynosi zero. Jeżeli mamy 10-proc. inflacjÄ™ i 10-proc. stopÄ™ to realna stopa również wynosi zero, ale sytuacja kredytobiorców jest znaczÄ…co różna, gdyż muszÄ… oni liczyć siÄ™ ze znacznie wyższymi kosztami obsÅ‚ugi zadÅ‚użenia, co ogranicza możliwość wydatków na inne cele. Obecnie stopy realne ex post w Polsce sÄ… – tak jak w wiÄ™kszoÅ›ci krajów – ujemne, ale z czasem bÄ™dÄ… stawać siÄ™ coraz mniej ujemne, bo bÄ™dzie nastÄ™powaÅ‚a dezinflacja. Stopy realne bÄ™dÄ… wiÄ™c rosnąć, a wysokie stopy nominalne powodujÄ…, że koszty obsÅ‚ugi bieżących zobowiÄ…zaÅ„ już znaczÄ…co wzrosÅ‚y"  powiedziaÅ‚.

Od września 2022 r. referencyjna stopa procentowa w Polsce wynosi 6,75 proc. (PAP Biznes)

tus/ gor/
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany