Finanse artykuł sponsorowany
15 marzec 2021

Haczyki w kredytach hipotecznych - wystrzegaj się tych pułapek

fot. nadesłane
Kredyt hipoteczny z reguły jest zobowiązaniem na lata, nierzadko na dekady. Dlatego jego zaciągnięcie powinno być poprzedzone dokładną analizą wybranej oferty. Aby zadłużać się bezpiecznie, warto pamiętać o stosowanych przez banki haczyków, o których piszemy w poniższym artykule. Na co zwracać uwagę?
Wcześniejsza spłata

Przedterminowe uregulowanie należności to z wielu względów korzystne rozwiązanie, które pozwala na obniżenie kosztów zadłużenia. Poza stroną czysto finansową wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego daje też spokój psychiczny i jest ważnym krokiem ku niezależności materialnej. To wszystko prawda, jednak trzeba pamiętać, że nadpłata kredytu może wiązać się z naliczeniem dodatkowych kosztów. Takie niebezpieczeństwo co prawda istnieje, ale opłata nie może przekraczać 3% wartości nadpłacanej kwoty i może być pobrana wyłącznie pod warunkiem, że nadpłata jest dokonywana w ciągu pierwszych 3 lat od zaciągnięcia kredytu. Po upływie tego czasu bank nie ma prawa do naliczania żadnych opłat za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu. Przepisy, które wprowadziły taką możliwość, weszły w życie w 2017 r.

Dodatkowe produkty

Sprzedaż wiązana jest często stosowana przez banki i polega na tym, że do kredytu hipotecznego dodaje się kolejne produkty, w zamian oferując korzystniejsze warunki kredytu.

Przykładowo, klienci, którzy zaciągają kredyt na zakup lub remont nieruchomości i dodatkowo otwierają konto osobiste albo zakładają kartę kredytową, mogą liczyć na niższe oprocentowanie. Teoretycznie wydaje się to atrakcyjnym rozwiązaniem, ale czy tak jest w rzeczywiści?

To, czy warto skorzystać z dodatkowych produktów, jak np. konta osobiste zależy przede wszystkim od ich warunków. Jeśli rachunek jest darmowy i spełnia Twoje wymagania, nic nie stoi na przeszkodzie przed jego otwarciem. Problem pojawia się wówczas, gdy jest objęty wysokimi opłatami – w takim przypadku należy się zastanowić nad sensem korzystania nie tylko z samego konta, ale również z oferty kredytowej danego banku. W podobny sposób przeanalizuj wszystkie inne produkty dodawane do kredytu, jak np. karty kredytowe. Jednocześnie pamiętaj, że bank nie może uzależnić udzielenia kredytu od skorzystania z innych produktów, choć w praktyce promocyjne warunki z tego tytułu są na tyle atrakcyjne, że de facto oznaczają warunkowość.

Ubezpieczenie

Standardem są kredyty hipoteczne objęte ubezpieczeniem, jednak choć bank może wymagać samego wykupienia polisy, nie ma prawa narzucania konkretnego towarzystwa ani z góry określonej oferty. Jeśli pracownicy banku proponują jakieś ubezpieczenie, nie oznacza to, że trzeba z niego skorzystać – jak najbardziej można wybrać inne. Dlatego poszukując kredytu hipotecznego, zwracaj uwagę na warunki polisy i jeśli proponowana oferta będzie mało korzystna, poszukaj innego towarzystwa, które zapewni lepsze warunki.

Konsekwencje problemów ze spłatą

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata, więc nawet jeżeli obecnie Twoja sytuacja finansowa jest bardzo dobra, nie da się wykluczyć jej pogorszenia w bliżej nieokreślonej perspektywie. Z różnych względów może się zdarzyć, że zaczniesz mieć problemy ze spłatą kredytu, a wówczas konieczne będzie podjęcie stosownych działań, jak np. skorzystanie z wakacji kredytowych, karencja kredytu czy wydłużenie terminu spłaty. Z jakimi kosztami wiążą się te mechanizmy i na jakich warunkach bank ich udziela? Poznaj odpowiedzi na te pytania, zanim podpiszesz umowę.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany