Finanse artykuł sponsorowany
24 styczeń 2022

Lokaty wreszcie w górę, ale są haczyki. Jak skorzystać z najlepszych ofert?

zdjęcie: Lokaty wreszcie w górę, ale są haczyki. Jak skorzystać z najlepszych ofert? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Po wielu miesiącach, a raczej latach niskie oprocentowanie lokat w końcu zaczęło rosnąć. W związku z tym po długim czasie niechęci ze strony inwestorów ten popularny instrument finansowy powinien akumulować coraz więcej kapitału. Najlepsze oferty wydają się kuszące, jednak trzeba zwracać uwagę na haczyki i dodatkowe wymagania, o których piszemy w poniższym artykule.
Lokaty w końcu z wyższym oprocentowaniem

Rekordowo niskie stopy procentowe, które obowiązywały od 2015 do 2021 r., na początku 2022 r. odchodzą w niepamięć. Seria podwyżek wprowadzonych przez Narodowy Bank Polski przekłada się na droższe kredyty, ale też skutkuje podwyższonym oprocentowaniem lokat. Dzięki temu wreszcie inwestorzy mogą liczyć na nominalny zysk z lokaty przekraczający 1%, co jeszcze na początku 2021 r. było nie pomyślenia. Dzisiaj standardem są już oferty z oprocentowanie 3%, a bez trudu można znaleźć jeszcze korzystniejsze warunki. Trzeba jednak pamiętać o pewnej rzeczy: najlepsze lokaty są objęte dodatkowymi wymaganiami. Jakimi?

W połowie stycznia 2022 r. najlepsza lokata osiąga oprocentowanie 4%, jednak nie jest dostępna dla każdego. Aby z niej skorzystać, trzeba spełnić kilka kryteriów określonych przez Nest Bank, który ją proponuje. Sześciomiesięczny depozyt jest bowiem oferowany wyłącznie nowym klientom, którzy wcześniej nie korzystali z usług placówki. Każdy, kto ma lub miał w ciągu kilku ostatnich lat konto osobiste albo inny produkt w Nest Banku, zostanie odprawiony z kwitkiem.

To jednak nie koniec wymagań – założenie najopłacalniejszej obecnie na rynku lokaty wiąże się jeszcze z koniecznością otwarcia konta osobistego. Co istotne, rachunek jest darmowy, ale tylko pod warunkiem zapewnienia comiesięcznych wpływów w wysokości co najmniej 1000 zł. Z kolei przedsiębiorcy są zobowiązani do zagwarantowania miesięcznego obrotu na koncie w wysokości nie mniejszej niż 6000 zł i dodatkowo do założenia rachunku dla firm, z którego będą opłacalne składki ZUS lub podatki. W przypadku wypłaty środków przed terminem wygaśnięcia lokaty uzyskane odsetki przepadają. Oferta ma charakter jednorazowy – nie istnieje możliwość jej przedłużenia na tych samych warunkach.

Najlepsze lokaty tylko po otwarciu konta osobistego

Druga w rankingu lokata od Credit Agricole osiąga oprocentowanie 3% i może być założona na 12, 24 lub 36 miesięcy, a jej kwota może wynosić maksymalnie 75 000 zł. W przeciwieństwie do oferty Nest Banku jest ona dostępna zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów placówki. Warunkiem identycznym w przypadku obu lokat jest natomiast konieczność założenia konta osobistego, które w pozostaje Credit Agricole darmowe, jeżeli comiesięczne wpływy wynoszą co najmniej 1000 zł.

Podobnymi warunkami objęte są kolejne oferty w rankingu z oprocentowaniem na poziomie 3% – w każdym przypadku niezbędne jest otwarcie rachunku osobistego. Czy zatem istnieje tradycyjna alternatywa dla tego rodzaju lokat, czyli oferta niewymagająca żadnych dodatkowych działań? Tak – najlepsza bezwarunkowo lokata z oprocentowaniem na poziomie 2,5% jest dostępna w Getin Banku. Jedyne wymaganie, które trzeba spełnić, żeby z niej skorzystać, to zgoda na otrzymywanie propozycji marketingowych z banku.

Podsumowując, mimo że oprocentowanie lokat sukcesywnie wzrasta, najlepsze oferty są obwarowane kryteriami, które z perspektywy niejednego klienta mogą obniżać ich atrakcyjność. Konieczność założenia konta i zapewnienia na nim wymaganego obrotu nie musi być jednak problematyczna – to stosunkowo niewielkie ograniczenie, z którym można sobie poradzić. Jeżeli natomiast chcesz sprawdzić i porównać aktualne oferty kont osobistych, zrobisz to w serwisie https://sowafinansowa.pl/.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany