18 marzec 2021

Prezes ZUS: mamy zagwarantowane pieniądze na dodatkowe zasiłki opiekuńcze

Pieniędzy na dodatkowe zasiłki opiekuńcze nie zabraknie. Mamy zagwarantowane środki na to zadanie – zapewniła w rozmowie z PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że dodatkowe zasiłki opiekuńcze w kwocie ok. 1 mld zł objęły dotąd ponad 1,3 mln spraw.
REKLAMA

Od najbliższej soboty 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują nowe zasady epidemiczne. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ze względów bezpieczeństwa wszyscy uczniowie w Polsce, w tym także w klasach I-III, będą uczyć się zdalnie.

Rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

Prezes ZUS zapewniła, że pieniędzy na zasiłki opiekuńcze nie zabraknie. "Mamy zagwarantowane środki na to zadanie. Korzystamy z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Fundusz pozwala na uzupełnienie dodatkowych wydatków, w tym na zasiłki opiekuńcze" – podkreśliła prof. Uścińska.

Zwróciła uwagę, że dodatkowe zasiłki opiekuńcze objęły ponad 1 mln 340 tys. spraw, na kwotę ok. 1 mld zł.

"Należy jednak pamiętać, że nie tylko ZUS wypłaca dodatkowe zasiłki opiekuńcze, ale także pracodawcy. Oni kompensują te wydatki, pomniejszając odpowiednio należne składki" – wyjaśniła szefowa ZUS.

Zaznaczyła, że Polska ma za sobą najdłuższy okres wsparcia rodziców, także patrząc z punktu widzenia polityki państw członkowskich UE.

"To niespotykane rozwiązanie, żeby tak długo gwarantować zabezpieczenie materialne rodzicom" – dodała prezes ZUS.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest na opiekę nad dziećmi do 8 lat i i na opiekę nad starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje on ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy z urlopu wychowawczego).

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na zasadach ogólnych.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany