21 listopad 2021

31. Pielgrzymka Górników Jasną Górę

fot. PAP
Górnicy po raz 31. przybyli w niedzielę ze swoją doroczną branżową pielgrzymką na Jasną Górę. Mszy dla pielgrzymów przewodniczył bp Paweł Stobrawa z Opola.
REKLAMA

Pielgrzymka jest organizowana przed przypadającym 4 grudnia świętem patronki górników św. Barbary. Tradycyjnie rozpoczyna się przy kościele pod wezwaniem tej świętej, nieopodal Jasnej Góry, po czym górnicy z pocztami sztandarowymi, w galowych mundurach przechodzą w marszu na Jasną Górę, gdzie delegacje składają kwiaty przy pomniku bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W niedzielę po południu uczestnicy tegorocznej pielgrzymki wzięli udział w mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Nabożeństwu przewodniczył bp Stobrawa. W homilii hierarcha podziękował pracownikom przemysłu wydobywczego za ich pracę, wyraził troskę o górniczą branżę, o miejsca pracy, zapewnił też o modlitwie za bezrobotnych.

„Mimo świętowania z niepokojem myślimy o przyszłości. Razem z wami niesiemy w sercu niepewność, która rodzi zapowiedź zmian strukturalnych w sektorze górniczym i energetycznym” - powiedział, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium, bp Stobrawa.

Jednocześnie zachęcał górników, by mimo trosk i niepokojów związanych z pracą, „inwestowali w swoje życie duchowe”: opierali się na wierze przeżywając codzienność w jedności z Bogiem. „Potrzebna jest zwykła, ludzka uczciwość, życzliwość, dobroć, poszanowanie - i te wartości zechciejcie pielęgnować w sobie i w swoich rodzinach” – wezwał.

Biskup akcentował, że fundamentem prawdziwej religijności w Polsce zawsze były zdrowe, przeniknięte odpowiedzialnością przed Bogiem rodziny i ocenił, że „rodziny górnicze zawsze były tu świetlanym przykładem”. Zaapelował też do górników, aby stali oni „na straży moralnie zdrowej rodziny”.

„Niech wasze rodziny, oparte na świętym i trwałym małżeństwie, dają nadal ojczyźnie i Kościołowi wspaniałych ludzi o niezwykłych charakterach. W swoje rodziny wnoście dużo dobroci, sprawiedliwości, życzliwości, pokoju, a więc te wartości, których spragniony jest współczesny świat” – życzył bp Stobrawa.

W pielgrzymce uczestniczyli górnicy węgla kamiennego, brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, ropy naftowej, energetycy i elektronicy. Wśród pielgrzymów byli: pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Piotr Pyzik oraz jeden z jego poprzedników, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.

Pielgrzymkę Górników organizuje krajowy sekretariat górnictwa i energetyki Solidarności. Z okazji pielgrzymki w niedzielę na jasnogórskiej wieży zawieszono zielono-czarne flagi. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany