15 grudzień 2022

Budżet programów dla polskich regionów to 33,5 mld euro

zdjęcie: Budżet programów dla polskich regionów to 33,5 mld euro / fot. PAP
Budżet programów regionalnych w latach 2021-27 to łącznie 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach - powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi.

Wiceminister otworzyła debatę, dotyczącą nowego programu regionalnego dla województwa łódzkiego podczas XV Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2022.

"Dzięki skutecznej współpracy strony rządowej z samorządową mamy przyjęte wszystkie programy regionalne dla perspektywy finansowej w latach 2021-2027 - to łącznie 33,5 miliardów euro, co jest gigantycznym zastrzykiem finansowym dla wsparcia inwestycji w polskich regionach" - podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

"Najwięcej pieniędzy, około 8,4 miliardów euro, przeznaczonych zostanie na finansowanie inwestycji środowiskowych i obniżających emisyjność gospodarki. 8 miliarda euro na działania mające na celu włączenie społeczne i wsparcie najbardziej potrzebujących grup społecznych. Kolejne 2,7 miliarda euro na inwestycje infrastrukturalne w tym zakresie" - wymieniała.

Dodała, że na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców i innowacyjności gospodarki przeznaczonych będzie 3,5 mld euro, a na projekty transportowe w programach regionalnych będzie łącznie 3,7 mld euro.

"Do województwa łódzkiego trafi rekordowa kwota 2,7 miliardów euro w ramach programu regionalnego. To prawie pół miliarda euro więcej niż w poprzednim okresie programowania" - zwróciła uwagę wiceminister.

Na tegorocznym XV Europejskim Forum Gospodarczym Łódzkie 2022 dominują tematy związane z innowacyjnymi rozwiązaniami gospodarczymi i ekonomicznymi zagadnieniami dotyczącymi Ukrainy oraz pomocy dla niej.

W czwartek na EFG zaplanowano jeszcze m.in debatę pt.: „Wspólnie w przyszłość” z udziałem przedstawicieli grupy politycznej Europejskiego Komitetu Regionów - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której skład wchodzi ponad 60 przedstawicieli władz samorządowych z dziewięciu krajów Unii Europejskich.

W czwartek wieczorem rozpocznie się gala, podczas której wręczone zostaną Nagrody Gospodarcze Województwa Łódzkiego „Biznes na plus". Europejskie Forum Gospodarcze Łódzkie 2022 potrwa do piątku. (PAP)

autor: Hubert Bekrycht

hub/ drag/