4 lipiec 2022

Do końca 2022 r. rząd przeznaczył na inwestycje samorządowe 100 mld zł

fot. PAP
Do końca 2022 r. rząd przeznaczył na inwestycje samorządowe 100 mld zł. Moim marzeniem jest, aby samorządy jeszcze więcej z tych funduszy wydawały na inwestycje - powiedział w Łodzi minister ds. samorządów terytorialnych Włodzimierz Tomaszewski.
REKLAMA

Przez 7 lat rządów koalicji Zjednoczonej Prawicy - najpierw przy korzystnej koniunkturze gospodarczej, potem w warunkach kryzysu spowodowanego pandemią a teraz wobec wojny na Ukrainie - o ponad 31 mld zł, czyli o prawie 70 proc. zwiększyły się w polskich samorządach wpływy z podatków PIT i CIT - podkreślił minister, członek Rady Ministrów ds. samorządów Włodzimierz Tomaszewski podczas konferencji prasowej w Łodzi.

"Do końca 2022 r. rząd przeznaczył na inwestycje samorządowe 100 mld zł. Moim marzeniem jest, aby samorządy jeszcze więcej wydawały z tych funduszy na inwestycje" - zaznaczył minister dodając, że przez 32 lata funkcjonowania demokratycznych samorządów doskonalony jest system ich finansowania. "Na początku tej kadencji parlamentarnej, w 2019 roku, wskazałem na pewien systemowy model finansowego uzupełnienia koncepcji funkcjonowania samorządu w postaci subwencji inwestycyjnej" - przypomniał. "To jest to główne wyzwanie" - wskazał Tomaszewski.

"Wsparcie dla samorządów realizuje się pośrednio, chociażby poprzez wsparcie przedsiębiorców podczas pandemii, tak aby nie narażać samorządów na straty z powodu dużo mniejszych wpływów z podatków i bezpośrednio, poprzez fundusze rządowe" - wyjaśnił minister.

Tomaszewski tłumaczył też, że samorządy, szczególnie te w dużych miastach zarządzanych przez opozycję, tworzą nierzeczywisty obraz rządowego wsparcia administracji samorządowej. "Te pieniądze w ramach rządowych funduszy przekazywane są wszystkim samorządom. Nie widziałem przypadku, aby jakiś samorząd zrezygnował z tych pieniędzy" - powiedział minister Tomaszewski dodając, że są jednak przypadki samorządów, które nie umieją pozyskać pieniędzy na inwestycje. Podał przykład Łodzi.

"Niestety, obecne władze Łodzi skrywają te fakty, a nawet za pieniądze publiczne dezinformują mieszkańców, że Łódź traci środki finansowe. Owszem straciła, ale poprzez decyzje tych władz lub niegospodarność" - ocenił minister, który jest łódzkim posłem wybranym z listy PiS a do 2010 roku był wiceprezydentem miasta. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany