25 marzec 2021

Dworczyk: blisko 200 mln zł na wsparcie dolnośląskich gmin górskich

fot. PAP
Blisko 200 mln zł trafi do dolnośląskich gmin górskich w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – zapowiedział w czwartek w Świdnicy szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że środki z tego funduszy będą "szczególnie przydatne w czasach pandemii".
REKLAMA

Szef KPRM poinformował na konferencji prasowej w Świdnicy (woj. dolnośląskie), że w czwartek rozstrzygnięto podział środków przeznaczonych dla gmina górskie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jak mówił, podzielono 680 mln zł w oparciu o nabór wniosków, który przeprowadzono trzy miesiące temu.

"Z tych 680 mln zł blisko 200 mln zł trafi do dolnośląskich gmin górskich, z czego do naszego subregionu wałbrzyskiego - 126 mln zł. To oznacza, że subregion wałbrzyski dostał największą pulę środków w ramach tego funduszu i takie miastach jak Świdnica również otrzymają dofinansowanie w ramach części górskiej" - powiedział Dworczyk. Do tego miasta ma trafić 8 mln zł na remont tamtejszego teatru.

Dworczyk podkreślił, że środki z tego funduszy będą "szczególnie przydatne w czasach pandemii".

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko podkreślił, że dzięki pieniądzom przeznaczonym dla gmin górskich inwestycje, które "przystopowały z powodu tąpnięć w gminnych budżetach spowodowanych sytuacją epidemiczną", będą mogły być kontynuowane. "To między innymi pieniądze dla Wałbrzycha na wieżę widokową, na odbudowę amfiteatru w Szczawnie-Zdroju, czy zagospodarowanie turystyczne ruin zamku w Czarnym Borze" - powiedział Macko.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W ramach RFIL samorządom ma zostać wypłacone ponad 13 mld zł.

Tzw. tarcza regionalna zakłada skierowanie 1 mld zł do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi. Nabór wniosków w tej sprawie zakończył się 12 lutego 2021 r. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany