27 lipiec 2020

KAS: udaremniono przemyt 463 zabytków archeologicznych

fot. PAP
Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Straż Graniczna udaremniły na granicy w Hrebennem próbę przemytu 463 zabytków archeologicznych, w tym pochodzących z okresu neolitu - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa szefa KAS Anita Wielanek.
Koronawirus
54487
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Zgodnie z komunikatem przekazanym PAP, towar przez granicę próbował przemycić kierowca ciężarówki, zabytki ukrył w kabinie pojazdu.

"Mężczyzna miał obowiązek zgłoszenia wwożonych do Polski muzealiów. Tłumaczył, że towar nie jest jego własnością, na prośbę znajomego miał go jedynie przewieźć do Polski. W związku z próbą przemytu wszczęliśmy postępowanie karne skarbowe" - poinformowała Wielanek.

Jak wyjaśniła, zatrzymane wyroby to elementy ceramiki i zabytków kamiennych. Wśród nich są kamienne toporki, ciężarek tkacki, fragmenty średniowiecznych naczyń oraz półfabrykaty narzędzi krzemiennych, m.in. tzw. wiórów (odłupek kamienny służący jako narzędzie tnące).

"W sumie ujawniono 463 przedmioty stanowiące świadectwo życia ludzi z bardzo odległych epok. Wartość zatrzymanych obiektów, w tym ich wartość zabytkową, określi rzeczoznawca" - dodała rzeczniczka.

KAS przypomina, że na przywóz spoza Unii Europejskiej do Polski dóbr kultury (poza określonymi wyłączeniami) nie są wymagane specjalne dokumenty ani pozwolenia. Podróżny ma obowiązek zgłoszenia takich towarów w urzędzie celno-skarbowym, w celu objęcia ich procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną i opłacenia należności podatkowych, jeżeli takowe są wymagane.

Dodano, że 28 grudnia 2020 r. wchodzi w życie Rozporządzenie (UE) 2019/880 w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury, na mocy którego przywóz zabytków archeologicznych będzie zakazany. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
54487
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany