21 wrzesień 2020

KNF: zanim zainwestujesz upewnij się jaki produkt naprawdę kupujesz

fot. PAP
Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej upewnij się jaki produkt tak naprawdę kupujesz - radzi Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach kampanii Inwestuj Świadomie. UKNF ostrzega, by nie lokować środków w produkty, których działania nie rozumiemy.
REKLAMA

W poniedziałek wystartowała społeczna kampania informacyjna Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), której celem jest zwrócenie uwagi na konieczność świadomego inwestowania.

Kampania skierowana jest do nieprofesjonalnych inwestorów "poszukujących atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych, jednocześnie nieposiadających niezbędnej wiedzy lub doświadczenia do właściwej oceny dostępnych produktów" - wyjaśnia UKNF w poniedziałkowym komunikacie.

Urząd przypomina m.in., że nie ma bezpiecznych inwestycji - każda inwestycja jest obarczona ryzykiem - im wyższa możliwa stopa zwrotu tym wyższe ryzyko. Podkreśla też konieczność dywersyfikacji ryzyka.

"Należy upewniać się jaki produkt kupujemy i od kogo; nie należy wierzyć w każdą informację, która znajdzie się w Internecie" - czytamy na stronie Inwestuj Świadomie! poświęconej kampanii. Zawiera ona wskazówki, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.

"Zdarza się, że produkty inwestycyjne oferowane są łącznie i jednocześnie kupujesz np. atrakcyjnie oprocentowaną lokatę i jednostki uczestnictwa funduszu. Taka inwestycja jest obarczona ryzykiem i możliwością poniesienia straty z części zainwestowanej w fundusz" - tłumaczy UKNF. Nie jest to jedyny przykład złożonych inwestycji lub skomplikowanych produktów. "Pamiętaj, aby nie lokować środków w produkty, których budowy lub działania nie rozumiesz" - przestrzega Urząd.

UKNF zwraca ponadto uwagę, że "akcje, obligacje, tytuły uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego". (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
202579
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-12-26 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 16:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany