1 grudzień 2021

Lekko podwyższona inflacja będzie też w I kw. 2022 r.

Inflacja jest lekko podwyższona; będzie też w I kw. 2022 r., a potem powinna się obniżać - ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
REKLAMA

Jak ocenił szef NBP, "sytuacja Polski jest bardzo dobra" - nawet z podwyższoną inflacją, jaką mamy.

"To nie jest żadna hiperinflacja, super inflacja; takie określenia są kompletnie aberracyjne. Jest podwyższona inflacja i to dotyczy prawie całego świata" - stwierdził Glapiński. Zaznaczył, że obecna sytuacja gospodarcza jest najlepsza "jaka była od czasów rozbiorów".

Zdaniem Glapińskiego Polska, wychodzi jako pierwsza z większych krajów z kryzysu - z dużą dynamiką. "To jest dynamika ok. 5 proc. wzrostu PKB" - przypomniał.

"Wyszliśmy ze wzrostem gospodarczym od razu po pandemii. Kontrolujemy sytuację ona jest zbalansowana" - wskazał. Glapiński przyznał, że jest lekko podwyższona inflacja. "Będzie też w I kw. 22 r., potem powinna się obniżać" - powiedział. Dodał, że cały rok "będzie powyżej naszego celu inflacyjnego odchylenia górnego". Dopiero następny rok może być normalny "Chociaż też nie mówię, że na pewno w celu

"Jak ktoś kwestionuje cud gospodarczy w Polsce, niech pokaże drugi kraj, który ma lepsze wyniki" - dodał. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco, Marek Siudaj

maja/ ms/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce