15 czerwiec 2020

MC: ok. 24 tys. osób zgłosiło online chęć głosowania korespondencyjnego

fot. PAP
Niemal 24 tys. osób zgłosiło dotąd za pośrednictwem internetu chęć głosowania korespondencyjnego - poinformował w poniedziałek resort cyfryzacji. Wyborcy, którzy chcą w ten sposób oddać głos, na przesłanie zgłoszenia mają nieco ponad dobę - dodano.
Koronawirus
38457
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

"Jest sposób, by wysłać zgłoszenie w kilka chwil. Wystarczy skorzystać z naszej e-usługi Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego dla osób głosujących w Polsce. Można ją znaleźć na portalu www.GOV.pl" – wskazał cytowany w poniedziałkowym komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak poinformował resort, dotąd chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło niemal 24 tys. osób. Przypomniano, że większość osób musi zgłosić taki zamiar 12 dni przed wyborami; nieco więcej czasu mają osoby objęte kwarantanną. "Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca, a to oznacza że 12 dni przed wyborami mija jutro – we wtorek 16 czerwca" - podkreślono.

Zamiar głosowania korespondencyjnego, jak podkreślono, może zgłosić każdy, kto ma polskie obywatelstwo, będzie głosować w Polsce, ukończył 18 lat i ma prawa wyborcze. Musi też mieć profil zaufany. "Jeśli go nie macie, uspokajamy – możecie go zdobyć także przez internet" - podkreślono.

Online można też złożyć wniosek o dopisanie do spisu lub wpis do rejestru wyborców. "Jak do tej pory najwięcej osób skorzystało z e-usługi umożliwiającej dopisanie do spisu wyborców. Zrobiło to 93 tysiące osób" - wskazał minister Zagórski. Dodał, że wniosek online o wpisanie do rejestru wyborców złożyło 7 tys. 854 osób.

"Od 3 czerwca z e-usług wyborczych skorzystało już w sumie niemal 125 tysięcy Polaków" - podał.

Zgodnie z postanowieniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek wybory prezydenckie odbędą się niedzielę 28 czerwca. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
38457
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce