8 lipiec 2020

Premier: przemysł meblarski to nasza perła wśród wielu branż

fot. PAP
Polski przemysł meblarski to nasza perła wśród wielu branż - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie "Fameg" w Radomsku. Dodał, że w całym powiecie radomszczańskim z Tarczy Finansowej skorzystało ponad tysiąc firm; udało się zachować 10 tys. miejsc pracy.
Koronawirus
54487
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Podczas środowej wizyty w fabryce mebli giętych "Fameg" premier podkreślił, że firma skorzystała z pomocy rządu w związku z koronawirusem.

"Firma się rozwija. Cieszę się, że firma korzystała z naszej tarczy, że dzięki temu udało nam się ocalić miejsca pracy tutaj, a w całym powiecie radomszczańskim to ponad tysiąc firm, które skorzystały z Tarczy Finansowej i 10 tys. obronionych miejsc pracy" - powiedział.

Jak wskazał, "to pokazuje, jak ważne jest wsparcie państwa w najtrudniejszych momentach i jak ważna jest współpraca pomiędzy rządem, samorządem, Sejmem i prezydentem - bo to udało się tutaj już dokonać".

"Ocaliliśmy te miejsca pracy i dzisiaj z tymi miejscami pracy, z tymi pracownikami dokonujemy kontynuacji ekspansji na Europę. Polski przemysł meblarski - nasza perła, perła wśród wielu branż" - powiedział premier. Podkreślił, że doceniana jest polska myśl inżynierska i design.

Z uznaniem odniósł się do połączenia rzemiosła z nowoczesną technologią, które zobaczył w "Famegu". Jak mówił, fabryka nie tylko kontynuuje tradycje rzemiosła jeszcze z XIX wieku, ale inspiruje się też nowoczesnymi wzorcami i potrafi sprzedać swoje wyroby do 60 krajów świata.

Morawiecki pogratulował prezesowi i pracownikom fabryki, bo – jak mówił – to, co zobaczył, jest naprawdę niesamowite. To technologia cięcia drewna pochodząca sprzed ponad stu lat, unikalna i stosowana do dzisiaj. "Technologia, w której Polska jest numerem jeden" – powiedział.

Przyznał, że umie rąbać drzewo, ale giąć drewna nie potrafi. "Tego nam dzisiaj potrzeba, czyli tej myśli, która pochodzi z przeszłości, tego fundamentu tradycji inżynierskiej, ale z tym, co dzisiaj jest tak bardzo mocno poszukiwane w Europie i na całym świecie, czyli nowoczesny design, ergonomia" – stwierdził.

Prezes „Famegu” Tadeusz Polanowski powiedział, że pomoc w postaci Tarczy była bardzo potrzebna, bo w związku z koronawirusem mocno spadły zamówienia.

Fabryka mebli w Radomsku istnieje od 1881 r. Firma jest jednym z największych producentów drewnianych krzeseł giętych w Europie oraz należymy do liderów tej branży na świecie. (PAP)

autor: Jacek Walczak, Aneta Oksiuta

jaw/ aop/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
54487
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany