15 wrzesień 2020

Prezes Poczty Polskiej: wkrótce wartość rynku e-commerce w Polsce może przekroczyć 120 mld zł

fot. PAP
Wartość rynku e-commerce w Polsce może przekroczyć 120 mld zł - powiedział PAP prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot. Dodał, że usługi kurierskie, ekspresowe i paczkowe (KEP) obsługujące sprzedaż internetową stanowią trzon tworzonej właśnie nowej strategii Poczty Polskiej.
REKLAMA

Jak wskazał, stan epidemii sprawił, że wszystkie usługi cyfrowe, jak i handel elektroniczny nabrały nienotowanej dotychczas dynamiki.

"Polski rynek e-commerce w 2019 warty był ok. 50 mld zł. "Szacunki, sprzed pandemii, na 2020 rok zakładały wzrost do 70 mld zł. Dziś, na podstawie obserwacji trendów sprzedaży online, analitycy wskazują, że jeszcze w tym roku polski e-commerce osiągnie wartość w 100 -120 mld zł" - podał.

Według Zdzikota, e-commerce w Polsce będzie rósł w sposób geometryczny. "My się do tego nie tylko przygotowujemy, ale chciałbym, żeby Poczta Polska była liderem" - zaznaczył.

Dodał, że Poczta już jest jednym z liderów e-commerce w Polsce. "Zwłaszcza jeśli chodzi o współpracę z Allegro, gdzie jesteśmy w ścisłej czołówce firm o największym wolumenie przesyłek tego serwisu" - podał.

Szef Poczty wskazał ponadto, że drugim obszarem, który wyrósł wprost ze stanu epidemii jest rozwój usług cyfrowych. "Tu też uwzględniamy w naszej strategii, wszystko co jest bezdotykowe, bezkontaktowe, czyli bezpieczne" - wyjaśnił.

Dodał, że spółka już wiele takich rozwiązań wprowadziła, np. odbieranie przesyłek przy pomocy specjalnego kodu PIN wysyłanego do adresata sms'em lub emailem, który zastąpił tradycyjny podpis.

"Wprowadziliśmy też usługę hybrydową, czyli możliwość otrzymania listu poleconego na elektroniczną skrzynkę pocztową i widzimy, że usługa cieszy się coraz większym zainteresowaniem" - powiedział.

Jak tłumaczył, e-substytucja, czyli zastępowanie korespondencji tradycyjnej, korespondencją elektroniczną szacowana była na 10 proc. rocznie. "Tymczasem w trakcie trwania epidemii, ten trend mocno przyśpieszył i my musimy być na to przygotowani" - zaznaczył.

"Usługi kurierskie kluczowe dla sektora e-commerce stanowią trzon nowej strategii Poczty Polskiej, którą obecnie konstruujemy" - poinformował. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany