13 styczeń 2022

Ruszają nowe przetargi na modernizację linii kolejowych za blisko 6 mld zł

zdjęcie: Ruszają nowe przetargi na modernizację linii kolejowych za blisko 6 mld zł / fot. PAP
fot. PAP
Ruszają nowe przetargi na modernizację linii kolejowych o wartości blisko 6 mld zł - zapowiedział w czwartek na konferencji prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel. Dodał, że po wyborze wykonawców prace powinny rozpocząć się w tym roku.
REKLAMA

Postepowania dotyczą modernizacji linii w woj. śląskim - od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach, kolejowej obwodnicy Poznania, a także przebudowy stacji Słupsk - poinformował.

Wskazał, że prace powinny rozpocząć się w tym roku po wyborze wykonawcy.

Jak zaznaczył Merchel, trzy przetargi o wartości 3,7 mld zł dotyczą przebudowy linii od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach; będą one realizowane w ramach zadania "Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice" i współfinansowane z instrumentu finansowego UE „Łącząc Europę” (CEF 2) na lata 2021-2027.

"Efektem inwestycji będą szybsze i wygodniejsze podróże koleją w aglomeracji i do granicy z Czechami. Mieszkańcy województwa śląskiego zyskają atrakcyjną ofertę podróżowania najbardziej ekologicznym środkiem transportu" - zaznaczył. Dodał, że zwiększy się też dostęp do pociągów, dzięki budowie nowych przystanków oraz oddzieleniu ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego.

Szef PKP PLK wskazał, że kolejny przetarg dotyczy przebudowy kolejowej obwodnicy Poznania. "Projekt obejmuje budowę łącznicy Poznań Strzeszyn – Poznań Piątkowo, co usprawni podróże w poznańskim węźle kolejowym. Planowana jest kompleksowa modernizacja łącznie ponad 70 kilometrów m.in. torów i sieci trakcyjnej. Umożliwi to przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością 100-120 km/h" - zaznaczył.

Podał, że szacunkowa wartość prac w ramach ogłoszonego przetargu „Prace na towarowej obwodnicy Poznania” to ponad 1,5 mld zł.

Merchel poinformował też o przetargu dotyczącym przebudowy stacji Słupsk. "Projekt zakłada przebudowę trzech peronów oraz układu torowego. Perony będą wyższe, pojawią się windy z przebudowanego przejścia podziemnego na perony. Przejście zostanie poszerzone oraz połączone z nowym dworcem autobusowym" - wymienił. Dodał, że historyczny charakter stacji podkreślą odrestaurowane zabytkowe wiaty peronowe oraz kioski.

Szacunkowa wartość słupskiej inwestycji to 600 mln zł. Prace na stacji planowane są w ramach zadania pn. „Prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk”, w ramach dwóch perspektyw finansowych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) oraz Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 - wskazał Merchel.

Jak podkreślił obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, zgłoszenie projektów do Connecting Europe Facility (CEF) było możliwe dzięki aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego w końcu lipca 2021, podczas której wpisano je na listę rezerwową. "Jeśli projekty nie wygrają w konkursie, to będziemy szukali alternatywnych rozwiązań finansowych. Na dziś zakładamy, że będą one realizowane w ramach CEF" - powiedział.

Wiceszef resortu infrastruktury dodał, że PKP PLK w mijającej perspektywie były największym pojedynczym beneficjentem tego programu. (PAP)

lgs/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany