26 czerwiec 2022

W czasie Światowego Forum Miejskiego 11 stref tematycznych na terenie Katowic

fot. PAP
W czasie Światowego Forum Miejskiego na terenie Katowic funkcjonuje 11 stref tematycznych, bezpłatnych i dostępnych bez rejestracji. W niedzielę po południu zainaugurowano działalność „Strefy Innowacji WUF11”, prowadzonej przez katowicki samorząd.
REKLAMA

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF) to organizowana co dwa lata, pod egidą ONZ, najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Miejscem organizacji 11. edycji WUF pod hasłem "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości" jest w dniach 26-30 czerwca 2022 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (MCK).

W Katowicach, po raz pierwszy na WUF, przygotowano towarzyszącą forum inicjatywę zewnętrznych stref tematycznych pod hasłem „WUF na mieście”, otwartych także dla niezarejestrowanych uczestników wydarzenia. Liczba stref wiąże się z numerem obecnej edycji Forum. Umiejscowiono je tak, by były odległe najwyżej o 15 minut spacerem od głównej przestrzeni WUF w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Są to strefy: relaksu, nauki, innowacji, centrum, miasta i muzyki, kultury i sztuki, Miasteczko Młodych, KATO Urban Corner, Miasto360, Metrolab oraz Urban Cinema by Santander. Ich organizatorami są MFiPR, Katowice, UN-Habitat, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, a także Rada Młodych WUF11, instytucje i uczelnie oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Jako pierwszą otwarto 10 czerwca strefę KATO Urban Corner, znajdującą się na rogu ul. Pocztowej i Młyńskiej. Można tam zobaczyć interaktywną wystawę o Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ, zagrać w gry online oraz wziąć udział w ponad 50 wydarzeniach, których kalendarium dostępne jest na stronie katourbancorner.pl.

Otwarcia pozostałych stref rozplanowano do dnia poprzedzającego oficjalne otwarcie WUF, czyli niedzieli. Są to: koordynowana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię strefa Metrolab w bibliotece CINiBA – miejsce dyskusji o mieście i polityce miejskiej w kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii, gospodarki oraz tożsamości społeczno-kulturowej.

Miasteczko młodych to koordynowana przez miasto i Radę Młodych przy WUF11 strefa plenerowa w przestrzeni Parku Boguckiego. To miejsce atrakcji kierowanych przede wszystkim do młodzieży, sprzyjających pogłębianiu wiedzy z zakresu funkcjonowania miasta, a także dające możliwość poznania ludzi ze świata i spędzenia czasu przy muzyce.

Strefa relaksu to przygotowane przez miasto miejsce odpoczynku i relaksu tuż przy rynku, obok fontanny imitującej przepływającą pod płytą rynku rzekę Rawę. Ustawiona w głównej przestrzeni rynku scena będzie natomiast sercem strefy centrum, w której planowane są koncerty i codzienne wieczorne potańcówki tematyczne.

W strefie nauki spotkania przyjmą formę wykładów, debat i warsztatów oraz innych form aktywności, w plenerze – w ustawionych w tym celu namiotach – i w budynkach Uniwersytetu Śląskiego. Śląskie uczelnie chcą tam dać spojrzenie na tematy miejskich technologii, ekologii i zrównoważonego rozwoju przez pryzmat nauk ścisłych, technicznych i społecznych, a także sztuki czy sportu.

Strefa kultury i sztuki, zaaranżowana w przestrzeni Muzeum Śląskiego, zawiera wystawę o historii i transformacji regionu. Strefa Urban Cinema by Santander w kinie Rialti będzie kinem studyjnym z wieczornymi seansami o tematyce miejskiej i środowiskowej uzupełnionymi o spotkania z ekspertami z możliwością otwartej dyskusji.

W strefie Miasto360, przygotowanej przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów i Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach w Rondzie Sztuki wewnątrz Ronda im. gen. J. Ziętka, prezentowana będzie wystawa ASP „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta”. W tej strefie odbędą się również Forum Obserwatorium Polityki Miejskiej, Urban Lab Forum oraz sesja Human Smart Cities.

Strefa miasta muzyki na deptaku przy ul. Mariackiej zaoferuje wieczorne koncerty i występy lokalnych zespołów, przypominając o nadanym Katowicom tytule miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Na Mariackiej działają liczne restauracje i kawiarnie, z których wiele zaangażowało się w program WUF Friendly, przygotowując specjalne menu dla uczestników Forum.

W uruchomionej w niedzielę strefie innowacji w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink przy ul. Teatralnej podczas warsztatów, pokazów, debat oraz spotkań z praktykami i ekspertami będą poruszane tematy szeroko rozumianej innowacyjności miejskiej, projektów impact i rozwiązań smart city.

Informacje o rozmieszczeniu stref „WUF na mieście”, ich organizatorach, a także programach wydarzeń, są dostępne m.in. na stronie wuf11.katowice.eu/pl/11-scen.htm. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ kon/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany