25 październik 2021

W ramach Polskiego Ładu rząd dofinansuje przebudowę drogi na Mierzei Wiślanej

fot. PAP
W ramach Polskiego Ładu rząd przekaże ponad 63 mln zł na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 501, która jest kluczową trasą na Mierzei Wiślanej - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
REKLAMA

"Rząd w ramach Polskiego Ładu, za ponad 63 mln złotych (63 mln 337 tys. 450) przebuduje kluczową drogę na Mierzei Wiślanej w związku z budową kanału żeglugowego. Chodzi o 17,27 km drogi wojewódzkiej nr 501 na odcinku Stegna - Krynica Morska" - powiedział Witkowski.

Wyjaśnił, że droga ta jest bardzo uczęszczana w sezonie turystycznym, gdyż to jedyna trasa biegnąca do Krynicy Morskiej. Dodatkowo wykorzystanie jej części wzrosło wraz z rozpoczęciem budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną.

"Zachęcamy gminy w całej Polsce a szczególnie te, które mają na swoim terenie akweny wodne do korzystania z priorytetu trzeciego i czwartego (Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych - PAP) działu gospodarka wodna" - powiedział Witkowski.

Witkowski powiedział, że samorządy w ramach tych dwóch priorytetów mogą się starać o dofinansowanie zagospodarowania brzegów rzek, jezior, zalewów czy na budowę marin ale również możliwe będzie dofinansowanie infrastruktury drogowej.

Wiceminister wyjaśnił, że działania z priorytetu trzeciego i czwartego są dofinansowywane w 80-85 proc. przez rząd.

W Rządowym Funduszu Polski Ład: Programie Inwestycji Strategicznych przewidziano cztery obszary priorytetowe na które jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie inwestycji.

Pierwszy to m.in. budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej, budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, czy budowa lub modernizacja źródeł ciepła sieciowego zeroemisyjnego.

Drugi priorytet obejmuje m.in. tabor z napędem zeroemisyjnym, budowę lub modernizację źródeł ciepła sieciowego niskoemisyjnego czy budowę lub modernizację sieci ciepłowniczych.

Z kolei w priorytecie trzecim można liczyć na dofinansowanie budowy lub modernizacji infrastruktury technicznej drogowej, budowę lub modernizacja infrastruktury transportu wodnego. Dofinansowana może być też melioracja, retencja, osuszanie.

Czwarty priorytet to dofinansowanie m.in. taboru zbiorowego transportu drogowego, taboru zbiorowego transportu wodnego, czy budowy lub modernizacji infrastruktury telekomunikacyjnej.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany