22 wrzesień 2022

W sierpniu br. firmy pożyczkowe udzieliły ponad 27 proc. więcej pożyczek rdr

zdjęcie: W sierpniu br. firmy pożyczkowe udzieliły ponad 27 proc. więcej pożyczek rdr / fot. PAP
fot. PAP
Firmy pożyczkowe udzieliły w sierpniu br. o 27,3 proc. więcej pożyczek w porównaniu do sierpnia 2021 r. - podało Biuro Informacji Kredytowej. Wzrosła również wartość udzielonych pożyczek, o 29,3 proc. rdr.
REKLAMA

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w sierpniu 2022 r. firmy pożyczkowe współpracujące z Biurem, udzieliły łącznie 330,5 tys. nowych pożyczek o wartości 865 mln zł, to o w ujęciu wartościowym 29,3 proc., a w ujęciu liczbowym o 27,3 proc. więcej.

Wzrosty odnotowano we wszystkich przedziałach kwotowych i to zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym. Najwięcej w ujęciu liczbowym (+34,2 proc.) i wartościowym (+36,3 proc.) wzrosły pożyczki z przedziału od 3 tys. do 5 tys. zł - podano.

Dodano, że 41,6 proc. wartości nowo udzielonych pożyczek w sierpniu br. firmy pożyczkowe przyznały na kwoty powyżej 5 tys. zł, które stanowiły 10,2 proc. udzielonych pożyczek. Blisko połowa pożyczek to te do kwoty 1 tys. zł. Natomiast pod względem wartości miały one jedynie 10,4 proc. udział w sprzedaży.

Według BIK, średnia wartość nowo udzielonej w sierpniu br. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 337 zł i była na poziomie średniej wartości pożyczki udzielonej w sierpniu 2021 r.

Według głównego analityka Grupy BIK Waldemara Rogowskiego, 865 mln zł udzielonych w sierpniu pożyczek, to najwyższa miesięczna wartość udzielonych pożyczek przez firmy pozabankowe od stycznia 2017 r. "Oznacza to nominalny wzrost o 29 proc. w stosunku do sierpnia 2021 r." - wskazał.

Jak wyjaśnił, wzrosty te są w ujęciu nominalnym, ale w ocenie wartości sprzedaży nie można zatem zapominać o rosnącej inflacji. "Uwzględniając wzrost inflacji w sierpniu na poziomie 16,1 proc. rdr, to sierpniowy odczyt dynamiki sprzedaży w ujęciu realnym wyniósł ok. 11–12 proc." - podał analityk.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-12-15 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany