19 październik 2022

Wystartowała nowa edycja programu Interreg Polska-Słowacja

zdjęcie: Wystartowała nowa edycja programu Interreg Polska-Słowacja / fot. PAP
fot. PAP
Wicepremier Słowacji Veronika Remisova i minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda zainaugurowali oficjalnie w środę w Bielsku-Białej nową edycję programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027. Jego budżet to blisko 130 mln euro. Pierwsze konkursy ruszą w br.
REKLAMA

Program współpracy transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 skupiony jest wokół Karpat.

„Wielką wartością dodaną programów transgranicznych są kontakty międzyludzkie. (...) Tworzą niewidoczną tkankę, dzięki której UE jako projekt może istnieć i trwać. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom pogranicze polsko-słowackie przestało być zapomnianym zakątkiem" – poinformowała w środę wicepremier Słowacji Veronika Remisova. Jej zdaniem to perspektywiczny region, ze "świetnym potencjałem rozwoju”.

Minister Grzegorz Puda powiedział, że Komisja Europejska 26 września zatwierdziła nowy program Interreg. „Pozwala on na kontynuowanie bardzo dobrej współpracy. (…) Pozwala na stworzenie możliwości finansowania rozwiązań, które umożliwiają na jeszcze większe zaangażowanie środków europejskich w Polsce i na Słowacji” – mówił podczas briefingu w Bielsku-Białej.

Jak podkreślił, obszarem wsparcia z tego programu są regiony leżące przy granicy polsko-słowackiej. „Na rozwój tego pogranicza przeznaczymy 130 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (…) Będziemy inwestować w większe przedsięwzięcia, jak i mniejsze, często oczekiwane przez mieszkańców mniejszych miejscowości, (…) które często były pomijane" - wskazał. Jego zdaniem duże miasta przez wiele lat miały łatwiej przy pozyskiwaniu środków europejskich.

Minister Puda podkreślił, że fundusze mogą zostać uruchomione jeszcze w tym roku. „Liczymy, że będą one jak najszybciej wdrażane przez poszczególne regiony, od Podkarpacia po Śląskie” – dodał. Po słowackiej stronie to kraje samorządowe: żyliński i preszowski, oraz powiat Spiska Nowa Wieś w kraju koszyckim.

Wicepremier Słowacji mówiąc o dobrych stosunkach sąsiedzkich podkreśliła, że „w pierwszej kolejności powinniśmy na nie patrzeć z punktu widzenia stosunków między ludźmi”. „Nawiązują je ludzie, którzy mieszkają i pracują na pograniczu. Właśnie poprawie warunków życia służy Interreg. To dobry znak, że program współpracy transgranicznej między Polską i Słowacją został zatwierdzony” – powiedziała.

Zaznaczyła, że ludzie po obu stronach granicy mają podobne problemy. „I podobne problemy wymagają wspólnych rozwiązań. Dlatego z 130 mln euro w tym programie będziemy wspierali zwłaszcza wspólne projekty ukierunkowane na dziedzictwo kultury, przystosowanie do zmian klimatycznych i ochronę przed klęskami żywiołowymi, a także ochronę przyrody i bioróżnorodności” – mówiła.

„Mamy wspaniałe dziedzictwo, wspaniałe góry, cenne zabytki (…). Naszym obowiązkiem jest o nie dbać i wykorzystać ich potencjał dla rozwoju turystyki, poprawy jakości życia naszych obywateli, co ma wpływ na rozwój gospodarki lokalnej” – mówiła Veronika Remisova.

Jak dodała, program Interreg będzie wspierał rozwój turystki, a do tego potrzeba dobrych dróg. Mówiąc o współpracy, wymieniła zakończony projekt przejścia granicznego między powiatami cieszyńskim i czadeckim. „To przejście uprościło przejazd między Czernym i Skalitem po słowackiej stronie a Istebną, skróciło drogę o 20 km. Ludzie mają do siebie bliżej. Cieszę się, że wspieramy takie projekty, które wzmacniają stosunki między naszymi krajami” – powiedziała.

Oceniła, że Interreg w ciągu 18 lat istnienia sprawdził się. „Jest to świetny instrument łączący ludzi” – podkreśliła.

Minister Puda wskazał, że w programie Interreg zostały wprowadzone zmiany w stosunku do poprzednich okresów - np. możliwość wykorzystania środków europejskich dla mikroprzedsiębiorstw. Nowością w programie jest partycypacja społeczna, polegająca na włączaniu różnych grup w projektowanie i wdrażanie przedsięwzięć w sektorach kultury i turystyki.

Dyrektor departamentu współpracy terytorialnej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Rafał Baliński zapowiedział, że w czwartek na Słowacji zbierze się komitet monitorujący. „Planujemy przyjąć regulamin pracy, a jednocześnie przedyskutować dokumenty dotyczące przyszłych naborów wniosków, a także zasad związanych z warunkami przygotowania projektów. Spodziewam się też, że zadecydujemy o harmonogramie naborów oraz o kryteriach oceny projektów” – mówił.

Program współpracy transgranicznej Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 skupiony jest wokół Karpat. Jego celem jest zintegrowany i harmonijny rozwój regionów pogranicza. Obejmuje ponad 39 tys. km kw., z czego prawie 60 proc. znajduje się w Polsce; na tym terenie mieszka ponad 5,2 mln ludzi.

Budżet nowego programu to blisko 130 mln euro. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowalnych. Projekty, które będą wspierane, dotyczyć będą natury i przystosowania do zmian klimatu, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz zrównoważonej turystyki, mobilności transgranicznej, a także współpracy instytucji i mieszkańców na pograniczu. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany