5 październik 2022

Z podziału kwoty 13,7 mld zł Warszawa otrzyma ponad 851 mln zł

zdjęcie: Z podziału kwoty 13,7 mld zł Warszawa otrzyma ponad 851 mln zł / fot. PAP
fot. PAP
Największe miasta otrzymają dodatkowe środki, które wynikają z podziału kwoty 13,7 mld zł: Warszawa ponad 851 mln zł, Gdańsk ponad 132 mln zł, Wrocław ponad 207 mln zł - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
REKLAMA

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała w środę na konferencji prasowej, że "w tym tygodniu, do końca tygodnia" zacznie się przekazywanie kolejnych dodatkowych środków dla samorządów.

"Największe miasta otrzymają dodatkowe środki, które wynikają z podziału kwoty 13,7 mld zł tj. Warszawa ponad 851 mln zł, Gdańsk ponad 132 mln zł, Wrocław ponad 207 mln zł" - wymieniła Rzeczkowska.

Poinformowała, że roczne dochody Warszawy z PIT i CIT w okresie 2015-2022 wzrosły o 2,6 mld zł, czyli o ponad 53 proc., dochody Gdańska z PIT i CIT o 375,7 mln zł - prawie o 52 proc., Wrocławia z PIT i CIT o 590,1 mln zł tj. - o ponad 55 proc.

Minister podkreśliła, że dobra sytuacja samorządów wynika ze stabilnego wzrostu dochodów budżetowych w latach 2015-2022.

"Porównując rok 2015 do roku bieżącego to jest szacunkowy wzrost o ponad 67 proc., jeżeli chodzi o dochody samorządów. Porównując lata 2022 do 2015 stały wzrost z PIT o 15,9 mld zł, to jest prawie 42 proc. wzrost, CIT - 8,1 mld zł, to jest ponad 214 proc. wzrostu. W sumie 24 mld zł, czyli ponad 53 proc. wzrostu, jeżeli chodzi o te podatki" - powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

"Dobra sytuacja po pierwszym półroczu 2022 r. to są stabilne finanse i mamy nadwyżkę operacyjną samorządów, czyli różnicę między bieżącymi dochodami, a wydatkami samorządów w kwocie 20,5 mld zł. Spada zadłużenie samorządów: na koniec II kwartału o 3,7 mld zł mniejsze względem IV kwartału 2021 r." - zaznaczyła minister Rzeczkowska.

Zapewniła, że mimo nasilającego się kryzysu, rosnących cen energii, kryzysu energetycznego, wojny w Ukrainie, polska gospodarka i polskie finanse pozostają stabilne. "Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego dochody podatkowe, dochody budżetu są stabilne i możemy również wspierać samorządy w realizacji ich zadań" - dodała Rzeczkowska.

Przypomniała, że samorządy mogą też dysponować - oprócz dochodów, które na bieżąco wpływają do budżetu - środkami, które pozostały z lat ubiegłych. "To są środki w wysokości prawie 52,1 mld zł" - wskazała.

Wymieniła też fundusze, które zostały przekazane samorządom w końcówce poprzedniego roku. "W przyszłym roku, jeśli taka potrzeba zaistnieje również będziemy o mechanizmach wsparcia samorządów myśleć, rozmawiać" - zapewniła szefowa resortu finansów.

Minister zauważyła, że wsparcie państwa dla samorządów to także subwencje, które są zapisane w projekcie ustawy budżetowej na kolejny rok. "Ponad 80 mld zł subwencji, w tym 60 mld zł subwencji oświatowej" - podała Rzeczkowska.

Zwróciła też uwagę na wsparcie, jakie samorządy otrzymały na inwestycje lokalne z rządowego fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych.

"To jest kluczowy program dla rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. Wysokość wsparcia to od 80 do 95 proc. wartości zadania w zależności od obszaru. Zrealizowano już dotychczas 11 tys. rozpoczętych inwestycji na około 60 mld zł. Jest to realne wsparcie, jakie otrzymują samorządy w tych trudnych czasach" - podsumowała Magdalena Rzeczkowska. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ neh/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-12-15 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany