4 listopad 2022

Zależy nam, by dystrybucja węgla przez samorządy była powszechna

Rządowi zależy na tym, aby proces redystrybucji węgla przez samorządy dla osób ogrzewających gospodarstwa domowe tym paliwem był powszechny - poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
REKLAMA

Wiceszef MAP na piątkowym briefingu prasowym mówił o programie dystrybucji węgla w cenach preferencyjnych przez samorządy.

"Zależy nam na tym, żeby ten program był powszechny i ten węgiel, który jest w cenach preferencyjnych, był dostępny dla wszystkich Polaków w kraju, którzy ogrzewają (węglem - PAP)" - powiedział Rabenda.

"Jeśli chodzi o system dostarczania go (węgla - PAP), mamy go opracowany w szczegółach" - podkreślił.

Wiceminister aktywów państwowych wyjaśnił, że podczas serii spotkań z samorządami, które odbyły się w zeszłym tygodniu i wcześniej, około 90 proc. gmin zadeklarował chęć przystąpienia do tego procesu dystrybucji.

"Myślę, że będą pojedyncze przypadki gmin, które nie chcą brać udziału w tym modelu" - stwierdził Karol Rabenda.

Zaznaczył, że w procesie przygotowywania ustawy o dystrybucji węgla przez samorządy rząd przewidział sytuacje, w których gminy nie będą się zgłaszały do programu.

"Wiemy, że niektóre gminy albo nie chcą, albo nie mogą brać w tym udziału, nie czują się na siłach. (...) W takiej sytuacji może wystąpić podmiot prywatny, który będzie operatorem na terenie gminy" - wyjaśnił.

Przypomniał, że cena tony węgla dla samorządów wynosi 1500 zł brutto, a cena dla gospodarstw domowych nie może być wyższa niż 2000 zł.

"Biorąc pod uwagę proces wypłaty dodatków węglowych, (...) zbliżamy się do ceny około 1000 zł za tonę, czyli tak jak deklarowaliśmy wielokrotnie, węgiel w tej cenie będzie dostępny dla Polaków" - powiedział.

Wiceminister poinformował, że po wejściu w życie ustawy gminy mają trzy dni na ogłoszenie na swoich stronach internetowych informacji, że przystępują do tego programu. Mają również obowiązek zarejestrować się na stronie ciepło.gov.pl. Rabenda zaznaczył, że można tam znaleźć wszelkie instrukcje i szczegółowe informacje o programie.

Wyjaśnił, że gminy po zarejestrowaniu się na stronie ciepło.gov.pl otrzymają od spółek umowy i wszelkiego rodzaju harmonogramy.

"Od sprawności podpisania tych umów, ustalenia szczegółów będzie zależała prędkość dostaw węgla do samorządów" - podkreślił.

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena ta nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany